Πέμπτη, 04 Ιουνίου 2020

Νίκη παραμονής ο ΠΟΑ, «φωνάζει» ο Πόρος

Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020 16:55 Γράφτηκε από τον
Γ' Εθνική: ΠΟΑ - Πόρος Live Γ' Εθνική: ΠΟΑ - Πόρος Live

Πολύ σημαντική νίκη για τον ΠΟΑ επικρατώντας με 1-0 του Πόρου για την 2η αγωνιστική των play-out του 8ου ομίλου, όπου με τους τρεις βαθμούς βρίσκεται κοντά στο να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι με την ομάδα του Πόρου για διαμαρτύρεται για πέλαντι στο 13ο λεπτό με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην καταλογίζει την άσπρη βούλα.

ΠΟΑ και Πόρος δεν πήραν μεγάλα ρίσκα θέλοντας να εξασφαλίσουν απαραβίαστη την εστία τους θέλοντας να "χτυπήσουν" στην "κόντρα".

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι πράσινοι παρατάχθηκαν με αρκετές και σημαντικές απουσίες με τον Μανώλη Σκύβαλο να έχει "δεμένα" τα χέρια του.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις και χωρίς μεγάλα ρίσκα από τους δύο μονομάχους το πρώτο μέρος πέρασε γρήγορα.

Αμφότερες οι ομάδες φύλλαξαν τα νώτα τους έπαιξαν επιφυλακτικά και κοίταξαν να κρατήσουν το "μηδέν".

Μοναδικές στιγμές ήταν το σουτ του Πατινιώτη στο 16ο λεπτό που απέκρουσε εύκολα ο Μανουσάκης, αλλά και από πλευράς ΠΟΑ το σουτ από καλή θέση του Αμαραντίδη που όμως έφυγε ψηλά άουτ.

Πολύ καλή στιγμή στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 73' για τους γηπεδούχους, με το φάουλ από καλή θέση του Χατζηανδρέου να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 90ο λεπτό ήρθε το γκολ που τόσο πολύ ήθελε ο ΠΟΑ. Από εκτέλεση φάουλ του Κερμενίδη ο Νίκολι έπιασε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το 1-0 χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

Με την συμπλήρωση τριών λεπτών στις καθυστερήσεις ο Πόρος έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδια στα ίσα όμως η κεφαλιά του Τριανταφυλλίδη πέρασε άουτ.

Τους 23 βαθμούς έφτασε ο ΠΟΑ μετά το τρίποντο του, με τον Πόρο να παραμένει στους 15.

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βολονάκης, Γιαλυτάκης, Πλουσής, Ξυλούρης, Αμαραντίδης Γ., Χατζηανδρέου (76' λτ. Φραγκιαδάκης), Νίκολι, Κερμενίδης, Νάττος, Πετράκης

ΠΟΡΟΣ: Πέππας, Πρινιανάκης, Ζιώγας, Αλίριο, Μαγάκης, Μεγάλος, Ποκόνγκ (66' Μεταξάκης), Πατινιώτης, Τριανταφυλλίδης, Πύλιος, Σηφάκης (56' Σένκα)