Πέμπτη, 09 Δεκεμβρίου 2021

Αγχώθηκε αλλά... καθάρισε ο Καϊμακαμούδης για τον ΠΟΑ 2-0 την Αναγέννηση!

Κυριακή, 24 Οκτωβρίου 2021 17:04 Γράφτηκε από τον

Αγχώθηκε αλλά τελικά πήρε την νίκη ο ΠΟΑ με 2-0 επί της Αναγέννησης, με τους «πράσινους» να χάνουν σωρεία ευκαιριών, απέναντι σε μία αξιόμαχη Αναγέννηση που είχε σε τρομερή μέρα τον τερματοφύλακα Βασιλειάδη!

Καταιγιστικοί οι ποδοσφαιριστές του ΠΟΑ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με Ολιβέιρα και Καϊμακαμούδη να απειλούν συνεχώς τον Βασιλειάδη, με τον επιθετικό του ΠΟΑ μάλιστα να χάνει μεγάλη ευκαιρία από την μικρή περιοχή στο 15ο λεπτό!

Στην συνέχεια η Αναγέννηση προσπάθησε να ισορροπήσει στο ματς, απειλώντας με ένα σουτ του Φερμίνα στο εικοσάλεπτο, ενώ ο ΠΟΑ έγινε ξανα απειλητικός, με τον Ολιβέιρα στο 35ο λεπτό να αστοχεί σε τετ – α – τετ, ενώ στιγμές αργότερα το σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστή κατέληξε άουτ.

Ο Ρουμπάκης λίγο πριν αποχωρήσει ως τραυματίας στο 39΄ δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Βασιλειάδη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε αποσόβησε τον κίνδυνο για τους Ιεραπετρίτες, με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΟΑ ξεκίνησε να απειλεί και πάλι, με τον Μιγκέλ να έχει ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ και μία καλή στιγμή από κοντά, ενώ το τετ – α – τετ  του Φερμίνα για την Αναγέννηση κατέληξε άουτ.

Ο ΠΟΑ έχασε και άλλες ευκαιρίες με Καϊμακαμούδη και Σένκα να μην βρίσκουν ξανά στόχο, με τον Βασιλειάδη να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα και να κρατάει το μηδε΄ν.

Όσο περνούσε η ώρα το άγχος αυξανόταν για τον ΠΟΑ, με την λύση να βρίσκεται τελικά στο 77ο λεπτό. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Φώτης Καϊμακαμούδης, με τον ικανό φορ να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κερμενίδη, ανοίγοντας το σκορ!

Αυτό το γκολ φαίνεται πως έλυσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Ανέστη Αναστασιάδη, καθώς δύο λεπτά μετά έγινε το 2-0! Ο Καϊμακαμούδης υποδέχτηκε την μπάλα στην περιοχή, γύρισε και έστειλε την μπάλα στο «γάμα» για να διπλασιάσει προσωπικά και ομάδικα τέρματα, χαρίζοντας μια πολυπόθητη νίκη στον ΠΟΑ στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής!

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Σαβουιδάκης, Γιαλυτάκης, Ρουμπάκης (39’ Τσιρούδης), Σένκα (86 Βοργιάς), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Ολιβέιρα (82’ Κοντός), Μειρέλες, Πατινιώτης, Αννιτσάκης

Αναγέννηση: Βασιλάκης, Πυθαρούλης, Χατζάκης, Γιάντσος, Λαμπράκης (35’ Ζαμπετάκης), Μπρούτε, Κουτούζος (76’ Φουρίκης), Μερκούρη, Ουτάρα, Φερμίνα, Γρηγοράκης (62’ Χάιντερ)