Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021

ΠΟΑ - ΑΟ Πυλίου 3-2: Καρδιοχτύπησε αλλά προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Κυριακή, 05 Σεπτεμβρίου 2021 18:55 Γράφτηκε από τον

Ο ΠΟΑ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, όμως επικράτησε με 3-2 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Ολιβέιρα.

Η ομάδα του Ατσαλένιου με το σκορ στο 3-0, έδειξε μία άνευ λόγου καθίζηση και λίγο έλειψε να το πληρώσει καθώς ο μαχητικός ΑΟ Πυλίου μπήκε με δύο γκολ και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης και έφερε καρδιοχτύπια στο γήπεδο.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ήταν διακριτή η διαφορά στην ποιότητα των δύο ομάδων με τον ΠΟΑ, να έχει την κατοχή της μπάλας και να χάνει την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό με τον Καϊμακαμούδη. Η ομάδα του Ανέστη Αναστασιάδη έψαχνε το γρήγορο γκολ που θα έλυνε τα πόδια των παικτών και κατάφερε να το βρει στο 16ο λεπτό με τον Φώτη Καϊμακαμούδη έπειτα από υποδειγματική σέντρα του Μιγκέλ Ολιβέιρα να ανοίγει το σκορ.

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης ήρθε και το 2-0 για τον ΠΟΑ, με τον Ολιβέιρα αυτή τη φορά να χρήζεται σκόρερ έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μεϊρέλες για το 2-0 στο 38ο λεπτό.

Έχοντας προβάδισμα δύο γκολ ο ΠΟΑ πίεσε για να τελειώσει μία και καλή την υπόθεση πρόκριση με ένα τρίτο γκολ. Αυτό ήρθε από την “άσπρη βούλα” με τον Θανάση Πατινιώτη να εξαργυρώνει το κερδισμένο πέναλτι του Σένκα για το 3-0 με ψύχραιμη εκτέλεση.

Παρ’όλα αυτά ο ΑΟ Πυλίου δεν το έβαλε κάτω, με τις αλλαγές του κόουτς Χρυσόπουλου τα έπαιξε όλα για όλα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να μειώσει με τον γνώριμο στο κρητικό ποδοσφαιρικό κοινό, Ηλιόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Γιαγκιόζη, που μέχρι τότε είχε προσπαθήσει πολύ για να μην παραβιαστεί η εστία του. Καλή η παρουσία και του Γιώργου Βακράκου, γνωστό από το πέρασμα του από τον ΟΦΙ και τον Ηρόδοτο, ο οποίος είχε τις καλές φάσεις για να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 85’ ο Ρουμπάκης άφησε τον ΠΟΑ με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Πυλίου, που με γκολ του Χατζησουλεϊμάν έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς αλλά και καρδιοχτύπια στο Ατσαλένιο, όμως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Γεωργόπουλο, έδωσε την πρόκριση στον ΠΟΑ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

4′ Ο Καϊμακαμούδης λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μετά από λάθος της άμυνας του Πυλίου, όμως η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τοπουζλή.

10’ Ο ΠΟΑ έχει την κατοχή της μπάλας, όπως και την μοναδική φάση του αγώνα με το σουτ του Καϊμακαμούδη που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 4'

16’ Γκοοοολ για τον ΠΟΑ! Εξαιρετική συστημένη σέντρα από τον Ολιβέιρα από δεξιά, ο Καϊμακαμούδης στην καρδιά της άμυνας γράφει το 1-0 για τον ΠΟΑ με άπιαστη κεφαλιά!

17′ Ο Δρόσος δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα από κοντά.

20′ Ο Δρόσος εκμεταλλεύεται τα κενά του ΠΟΑ από τα αριστερά, μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως την τελευταία στιγμή κόβεται από τον Νίκο Σαμουηλίδη.

22’ Ο ΠΟΑ βρήκε το γρήγορο γκολ που χρειαζόταν, για να ξεκλειδώσει την άμυνα του αντιπάλου, ωστόσο δείχνει να έχει θέμα στο αμυντικό κομμάτι.

28’ Επικίνδυνο γύρισμα από τον Αννιτσάκη, όμως δεν βρίσκει συμπαίκτη του και η φάση περνά ανεκμετάλλευτη για τους γηπεδούχους.

30’ Μπήκαμε στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με τον ΠΟΑ να προηγείται 1-0 με γκολ του Φώτη Καϊμακαμούδη στο 16ο λεπτό.

32′ Φάουλ σε καλό σημείο για το Πύλι.

32’ Σουτ του Δεληζανού, περνάει ελάχιστα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαγκιόζη.

33’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Α.Ο Πυλίου. Ο Παπαγεωργίου δεν μπορεί να συνεχίσει και έδωσε την θέση του στον Χατζηφούντα.

38′ Γκοοοολ για τον ΠΟΑ! Ο Μεϊρέλες παίζει υπέροχα κάθετα στον συμπατριώτη του, Ολιβέιρα, ο οποίος περνάει τον Τοπουζλή και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του ΠΟΑ κόντρα στον Α.Ο Πυλίου!

41′ Σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων για τον ΠΟΑ λίγο πριν την ανάπαυλα.

45’ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45’ Τέλος στο πρώτο μέρος με τον ΠΟΑ να προηγείται 2-0 του ΑΟ Πυλίου, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Ολιβέιρα, ο οποίος "έφτιαξε" το πρώτο γκολ του Καϊμακαμούδη για το 1-0 στο 16', ενώ στο 38' ήταν η σειρά του να χρηστεί σκόρερ έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μεϊρέλες για το 2-0.

45’ Ο ΠΟΑ έχει βάλει τις βάσεις για ένα ξεκούραστο απόγευμα αλλά και πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

46’ Δύο αλλαγές για τον ΑΟ Πυλίου. Ο Χατζησουλεϊμάν περνάει στην θέση του Δεληζανού, ενώ ο Βακράκος παίρνει αυτή του Χατζηδημητρίου.

46’ Αλλαγή για τον ΠΟΑ την θέση του Τσιρούδη στον αγωνιστικό χώρο θα πάρει ο Βοργιάς.

46’Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καϊμακαμούδης πήγε να επωφεληθεί της ασυνεννοησίας στην άμυνα του ΑΟ Πυλίου, όμως δεν μπόρεσε να πάρει την μπάλα μπροστά του.

52’ Σουτ του Βοργιά ψηλά άουτ η μπάλα.

53’ Πέναλτι για τον ΠΟΑ! Ο Λεονάρντο Σένκα κέρδισε την εσχάτη των ποινών με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και ανατροπή από τον Χατζησουλεϊμάν.

53’ Γκοοοοολ για τον ΠΟΑ! O Πατινιώτης αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τοπουζλή.

58’ Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΟΑ, που είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο με διαφορά, χωρίς πάντως να έχει φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

60’ Κόρνερ από τον Μαργαρίτη, βρήκε τον Βακράκο στην κίνηση όμως το σουτ του περνάει δίπλα από το δοκάρι του Γιαγκιόζη.

64’ Ο Ολιβέιρα βγαίνει και πάλι πίσω από την άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως το πλασέ δεν είναι καλό και το 3-0 παραμένει στον δείκτη του σκορ.

66’ Ο Δρόσος από την καρδιά της άμυνας του ΠΟΑ στέλνει άουτ τη μπάλα με κεφαλιά.

70’ Σε ρόλο λίμπερο ο Τοπουζλής κόβει τον Ολιβέιρα, ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Χατζηβασίλη και έμπαινε μέσα στην περιοχή ολομόναχος.

73’ Νέα αλλαγή για τον ΑΟ Πυλίου, με τον Κότζα να κάνει την εμφάνιση του στο παιχνίδι στη θέση του Χατζηβασίλη.

74’Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μαργαρίτη, σώζει από παραβίαση την εστία του ο Γιαγκιόζης, παραχωρώντας κόρνερ.

75’ Νέα καλή απόκρουση του γκολκίπερ του ΠΟΑ σε σουτ του Βακράκου αρκετά μέτρα εκτός περιοχής.

82’ Γκολ για τον ΑΟ Πυλίου, 3-1. Ο Χατζησουλεϊμάν κάνει την σέντρα και ο Ηλιόπουλος που βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι μείωσε σε 3-1 για τον ΑΟ Πυλίου.

85’ Δεύτερη κίτρινη για τον Μανώλη Ρουμπάκη, ο οποίος αποβάλλεται από το παιχνίδι. Με 10 πλέον ο ΠΟΑ στον αγωνιστικό χώρο.

86’Αλλαγή για τον ΠΟΑ με τον Γιαλυτάκη να μπαίνει στη θέση του Καϊμακαμούδη.

90’ Γκολ για τον Α.Ο Πυλίου με τον Χατζησουλεϊμάν! 3 – 2!

90΄Σε μπελάδες μπαίνει ο ΠΟΑ, ο οποίος να υπενθυμίσουμε, αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 85' λόγω αποβολής του Ρουμπάκη.

90+1’ Πιέζει η ομάδα του Πυλίου για να κάνει μία τρελή ανατροπή.

90+3' Τέλος στο ματς, ο ΠΟΑ παίρνει την πρόκριση με 3-2 επί του ΑΟ Πυλίου, που πρέπει να του δοθούν συγχαρητήρια γιατί δεν παράτησε σε κανένα σημείο την αναμέτρηση και κατάφερε να καρδιοχτυπήσει στα τελευταία λεπτά την ομάδα του Ατσαλένιου.

ΠΟΑ (Ανέστης Αναστασιάδης): Γιαγκιόζης, Σαμουηλίδης, Ρουμπάκης, Τσιρούδης (46’ Βοργιάς), Σένκα, Καϊμακαμούδης (86’ Γιαλυτάκης), Κερμενίδης, Ολιβέιρα, Μεϊρέλες, Πατινιώτης, Αννιτσάκης

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Πλατέλλας, Δεληζάνος (46’ Χατζησουλεϊμάν), Χατζηβασίλης (73’ Κόντζα), Μπριλάκης, Πης, Γεωργιάδης, Χατζηδημητρίου (46’ Βακράκος), Παπαγεωργίου (33’ Χατζηφούντας), Ηλιόπουλος, Δρόσος