Δευτέρα, 02 Αυγούστου 2021

Νεάπολη - Ρεθυμνιακός 2-0: Ολοκλήρωσε το θαύμα της παραμονής η Α.Ε.Ν!

Κυριακή, 06 Ιουνίου 2021 19:07 Γράφτηκε από

Το θαύμα ολοκληρώθηκε για τη Νεάπολη, η οποίο νίκησε τον Ρεθυμνιακό με 2-0 παρέμεινε στην κατηγορία και καταδίκασε τον σημερινό της αντίπαλο που έπαιζε για δύο αποτελέσματα, σε υποβιβασμό.

Η ομάδα του Γιάννη Κουλούρα έκανε κάτι που για πολλούς θεωρούταν ακατόρθωτο, νικώντας στην τελευταία αγωνιστική τον Ρεθυμνιακό με 2-0 σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, όπως δηλαδή ακριβώς αναμενόταν.

Σημείο κλειδί για τη νίκη της ΑΕΝ, η φάση του 62ου λεπτού, όπου ο Κοκκαλάς δεν υπολόγισε σωστά και βγήκε με τα χέρια κρατώντας την μπάλα εκτός περιοχής και ο Διαμαντάκης με δυνατή εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον γκολκίπερ του Ρεθυμνιακού για το 1-0 λίγο μετά την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

Στο 72’ ο Ρεθυμνιακός σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο βοηθός, διεμήνυσε στον διαιτητή της αναμέτρησης, Μαυραντωνάκη πως η μπάλα είχε περάσει εκτός στο γύρισμα του Παπιομίτογλου προς τον Γκιόκα.

Τα δελφίνια είχαν και την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Βαρουξάκης μέσα από την περιοχή έστειλε με το αριστερό την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκογκόση.

Η Νεάπολη κατάφερε να διώξει το άγχος, πιθανού γκολ από τον Ρεθυμνιακό, πραγματοποιώντας το 2-0 με τον Νοκάι, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Φρόκου και με σουτ που κόντραρε στα σώματα έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Κοκκαλά.

Στο 88’ ο Καρβελάς άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες όμως αυτό είχε λίγη σημασία καθώς το 2-0 που έμεινε μέχρι τέλους, κράτησε τη Νεάπολη στην κατηγορία, στέλνοντας παράλληλα τον Ρεθυμνιακό να αγωνίζεται του χρόνου στην Α ΕΠΣΡ.

Νεάπολη (Γιάννης Κουλούρας): Γκογκόσης, Μπιτζανάκης, Κατσούλης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Καρβελάς, Φρόκου, Γκέκας, Νοκάι, Συσκάκης (50' Παντερμαράκης), Παράσχος

Ρεθυμνιακός(Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Πρινιανάκης, Μυρθιανός, Γεωργούλης, Καλλιτσουνάκης, Δελήμπασης, Δροσάκης (75' Σηφακάκης), Αντιασβίλι, Χαλκιαδάκης (58' Φράγκος), Βαρουξάκης (58' Παπιομίτογλου), Γκιόκας.