Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

Πανναξιακός - Δαμάστα 1-0: Εκπληκτική εμφάνιση παρά την ήττα

Σάββατο, 05 Σεπτεμβρίου 2020 20:31 Γράφτηκε από τον
Πανναξιακός - Δαμάστα 1-0: Εκπληκτική εμφάνιση παρά την ήττα Πανναξιακός - Δαμάστα 1-0: Εκπληκτική εμφάνιση παρά την ήττα

Στην πρώτη αναμέτρηση της ιστορίας της εκτός Κρήτης η Δαμάστα υπέστη την ήττα από τον Πανναξιακό (1-0), παρά την εξαιρετική εμφάνιση.

Έσωσε πέναλτι ο Δημαράκης. Δύο δοκάρια με τους Μηλιαράκη και Ολιβέιρα για τους "μπλε" του Γιάννη Χατζησεβαστού, που είχε αρκετές φάσεις μπροστά στην εστία του Δεμένικου και ήταν εμφανώς καλύτεροι από τους Κυκλαδίτες, σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση.

Η ομάδα της Νάξου μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ο Κωστόπουλος δεν μπόρεσε μόλις στο 4' να νικήσει τον Δημαράκη από τα 11 βήματα. Φανταστική η απόκρουση του τερματοφύλακα της Δαμάστας.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει με την εκτέλεση πέναλτι, κατάφερε ένα λεπτό αργότερα ο Κωστόπουλοςς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον κίπερ των "μπλε" για το 1-0. Χλιαρές διαμαρτυρίες για οφσάιντ από τους παίκτες του Γιάννη Χατζησεβαστού.

Στο 8' ο Ολιβέιρα με κόρνερ προσπάθησε να απειλήσει με την βοήθεια του ανέμου την εστία του Δεμένικού, ωστόσο ο Κωστόπουλος βοήθησε τους γηπεδούχους και στην άμυνα πετώντας την μπάλα εκ  νέου κόρνερ με προβολή δίπλα στο δοκάρι.

Στο 16' ο Ταβλαδωράκης θα επιχειρήσει το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Πανναξιακού θα μπλοκάρει εύκολα.

Η Δαμάστα παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ Νάξου προσπάθησε να κρατήσει υπέρ της, την κατοχή και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Δεμένικου.

Δέκα λεπτά μετά την πρώτη ευκαιρία για την Δαμάστα στο στόχο, ο Μπαργκάν έψαξε στον χώρο τον Ολιβέιρα όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, διάβασε την φάση και μπλόκαρε, πρωτού ο Πορτογάλος γίνει επικίνδυνος για την εστία του.

Στο 32ο λεπτό ο Ολιβέιρα προσπάθησε να φύγει στην πλάτη της άμυνας του Πανναξιακού, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει στην κατοχή του τη μπάλα.

Η Δαμάστα δεν σταμάτησε όμως εκεί καθώς ο νεαρός Μηλλιαράκης, πήδηξε ψηλότερα από όλη την άμυνα και με κεφαλιά σημάδεψε την αριστερή κάθετη δοκό του Δεμένικου. Η μεγαλύτερη φάση για τους πρωταθλητές Ηρακλείου στην αναμέτρηση κι η τελευταία στο πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες προέβησαν σε αρκετές αλλαγές όμως η εικόνα παρέμεινε η ίδια με την Δαμάστα να έχει την πρώτη και μάλιστα πολύ απειλητική φάση στην εστία του Δεμένικου, όταν ο Ταβλαδωράκης εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ, η μπάλα δεν βρήκε σε κάποιον και αργά και βασανιστικά κατέληξε στην δεξιά κάθετη δοκό της εστία του Πανναξιακού και στην επαναφορά ο Σιντρίτ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από σχεδόν πλεονεκτική θέση.

Στο 55' ο Πανναξιακός εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Δαμάστας, ο Bαθρακοκοίλης βγήκε σε θέση βολής απέναντι στον Κορνηλάκη όμως το πλασέ του κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του νεαρού κίπερ των φιλοξενουμένων.

Στην συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Ολιβέιρα εκτέλεσε το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, επικράτησε σύγχυση και σχεδόν ολομόναχος ο Μηλλιαράκης έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κα σχεδόν για 20 λεπτά δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Μπαίνοντας στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης ο Σιντρίτ με ωραία προσπάθεια πέρασε στην αντίπαλη περιοχή όμως το γύρισμα του ήταν αδύναμο προς την μικρή περιοχή και τον Ολιβέιρα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Νάξου να παίρνει τη νίκη η οποία δεν ανταποκρίνεται σχεδόν καθόλου στην πραγματικότητα, με την Δαμάστα να δικαιούται αν όχι τη νίκη τουλάχιστον την ισοπαλία.

Πανναξιακός: Δεμενίκος, Ανεβλαβής, Τζατζάνας, Τσιλιγιάννης, Κωστόπουλος, Σερμάδι, Γκούφας, Διαμαντίδης, Βαθρακοκοίλης, Κόντης (84' Μαρκοπουλιώτης), Κύρτσος.

Δαμάστα: Δημαράκης (46' Κορνηλάκης), Μηλλιαράκης (83' Κουντούρης), Παπαδάκης (46' Ζερβός), Παπαδομιχελάκης ,Αννιτσάκης (70' Κόκκινος), Ταβλαδωράκης, Αποστολάκης (46' Μπιμπίρης), Κομνηνός, Μεϊρέλες, Ολιβέιρα, Μπαργκάν (46' Σιντρίτ).