Σάββατο, 25 Ιουνίου 2022

Πέρασε από την Νεάπολη ο Πανιώνιος!

Κυριακή, 27 Μαρτίου 2022 17:56 Γράφτηκε από

Μια ακόμα νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος, επικρατώντας 0-2 με ιδιαίτερη άνεση της Νεάπολης, παραμένοντας στην δεύτερη θέση και στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟ Ρουφ στην προτελευταία αγωνιστική της Γ΄Εθνικής.

Στην πρώτη πολύ καλή του στιγμή στην αναμέτρηση ο Πανιώνιος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο «συνήθης ύποπτος» Λιούμης υποδέχθηκε την εξαιρετική σέντρα του Γροντή, και με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή εκτέλεσε τον Γκογκόση και άνοιξε το σκορ, με την συμπλήρωση 15 λεπτών.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Πίσπας σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε στον Ζανταλή και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του αιφνιδιασμένου Γκογκόση, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν αέρα δύο τερμάτων σε ένα σημαντικό σημείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με την Νεάπολη να δίνει την ευκαιρία στους 14χρονους Κατρίνη και Στεφανάκη να κάνουν το ντεμπούτο τους στην Γ΄ Εθνική, ενώ στον Ιστορικό έκαναν συντήρηση δυνάμεων, έχοντας τα αυτιά τους στο παιχνίδι του Ατσαλένιου, στο οποίο ο ΠΑΟ Ρουφ κατάφερε να επικρατήσει παραμένοντας στο +3.

Οι συνθέσεις:

Νεάπολη (Π. Μαρινάκης): Γκογκόσης, Μότσο, Ζανταλής, Ψαλιδάκης (76’ Στεφανάκης), Νάτος, Διαμαντάκης, Βερούσι, Ξυλούρης Μιχ., Καρβελάς, Βήτος, Ξυλούρης Μ.

Πανιώνιος (Β. Σταυρακόπουλος): Καπούταγλης, Ξυγκόρος, Ζούλας, Κοντοές, Διονέλλης (65’ Σταματίου), Γκίνο, Πίσπας, Μούντριχας (83’ Μίχος ), Γροντής, Αργυρίου (83’ Σπάρταλης) , Λιούμης (65’ Κράσι)