Τρίτη, 25 Φεβρουαρίου 2020

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ντέρμπι του Ηρακλείου

Κυριακή, 19 Ιανουαρίου 2020 17:00 Γράφτηκε από τον

Ηρόδοτος και ΠΟΑ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα σε ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν βολεύει την ομάδα του Ατσαλένιου στην προσπάθεια για την παραμονή στις εθνικές κατηγορίες.

Για την 17η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ' Εθνικής ο Ηρόδοτος υποδέχτηκε τον ΠΟΑ. Έγινε ένα πάρα πολύ μέτριο παιχνίδι, με ελάχιστες ευκαιρίες που σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα.

Ο ΠΟΑ που καίγονταν για βαθμούς για τη μάχη της παραμονής παρουσιάστηκε για άλλη μία φορά υποτονικός και δημιούργησε ελάχιστες στιγμές μπροστά από την εστία του Μήτρου. Κυριότερες εξ αυτών το πλασέ του Γκελοσάνι στο 21' και το πλασέ του Λέκκα από πλεονεκτική θέση στο 30ο λεπτό.

Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τις δικές του στιγμές, με τον Κουσίδη στο 50' και στο 78' με δύο ωραία σουτ. Αλλά πέρα από αυτές τις λιγοστές στιγμές το παιχνίδι δεν είχε τίποτα απολύτως.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή έπειτα από στημένη φάση στο 17'.

Για τον ΠΟΑ ήταν το τελευταίο ματς στην κανονική διάρκεια μιάς και την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό. Έτσι το προσφυγικό σωματείο τερμάτισε με 17 πόντους και δεν μπαίνει και με τις καλύτερες συνθήκες στα play-out που ακολουθούν. Από την άλλη ο Ηρόδοτος με τον βαθμό της ισοπαλίας έφτασε τους 25 συνολικά.

Οι συνθέσεις:

Ηρόδοτος (Α. Ανδρουλάκης): Μήτρου, Καργιωτάκης, Μπαλάφας, Αννιτσάκης, Μπουσάι, Τσακάνι, Κίσσας (82' Ντέτσικας), Κασαπάκης (88' Κουτσογιαννάκης), Γκίνη (79' Κοντογιάννης), Κουσίδης, Ρούμπος (55' Αμαραντίδης)

ΠΟΑ (Μ. Σκύβαλος): Μανουσάκης, Πετράκης, Νηστικάκης, Βολονάκης, Πλουσής, Σαμουηλίδης (91' Ρωμανάκης), Κερμενίδης, Γκελοσάνι (90' Χατζηανδρέου), Λέkκας, Νάτος (79' Φραγκιαδάκης), Καϊμακαμούδης (68' Νίκολι)

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στο παιχνίδι

6' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Γκίνι, αποκρούει ο Μανουσάκης

17' Ο Κουσίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μανουσάκης απέκρουσε και στην επαναφορά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, παίζεται έδειξε ο ρέφερι

20' Παράλληλη σέντρα του Κουσίδη δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Γκίνη

21' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ. Μετά από ωραία σέντρα του Καιμακαμούδη ο Γκελοσάνι πλάσαρε από κοντά με τον Μήτρου να κάνει τη σωτήρια απόκρουση

30' Παράλληλη σέντρα Καιμακαμούδη, πλασέ του Λέκκα από κοντά η μπάλα ελάχιστα άουτ

35' Μακρινό σουτ του Μπαλάφα, ψηλά άουτ

36' Ο Μπαλάφας πιάνει την κεφαλιά από κόρνερ, μόλις έξω

Ημίχρονο στη Ν. Αλικαρνασσό: Ηρόδοτος - ΠΟΑ 0-0

50' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Ο Κασαπάκης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά μόλις άουτ

51' Φάουλ Κουσίδη ανάγκασε τον Μανουσάκη σε διπλή απόκρουση

77' Ξαφνικό σουτ Λέκκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα λίγο άουτ

78' Ο Κουσίδης κάνει μακρινό σουτ, ο Μανουσάκης διώχνει σε κόρνερ