Παρασκευή, 20 Μαϊος 2022

Τεράστιο διπλό με Κοιλιάρα για τον Αλμυρό στον Άγιο Νικόλαο!

Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 17:20 Γράφτηκε από

Ο Αλμυρός έφυγε με τεράστιο διπλό από τον Άγιο Νικόλαο με 1-2 επί του ΑΟΑΝ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου της Γ' Εθνική.

Γκολ νίκης για τον Δημήτρη Κοιλιάρα στην δεύτερη συμμετοχή του με τους "Οράνιε" ο οποίος υπέγραψε το τεράστιο διπλό της ομάδας του Γαζίου μέσα στον Άγιο Νικόλαο.

Έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους για το γκολ που δεν μέτρησε από τον Κρίσταν Παλ στον διαιτητή Τρίγκα και τους βοηθούς του.

Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη "χτύπησε" στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του ΑΟΑΝ, όταν έπειτα από κόρνερ του Φραγκουλάκη, ο Λεόν εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και με σου άνοιξε το σκορ στο 25'.

Στην πρώτη της καλή φάση στον αγώνα και η ομάδα του Νίκου Σουργιά, βρήκε δίχτυα με τον Τζιλάι να βγάζει τη σέντρα και τον συνήθη ύποπτο Περικλή Μηνά να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-1 στο 68'.

Στην συνέχεια και με το μομέντουμ υπέρ του ο ΑΟΑΝ σκόραρε και πάλι με το νέο του μεταγραφικό απόκτημα τον Παλ Κρίσταν, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Οι διαμαρτυρίες του πάγκου του ΑΟΑΝ ήταν έντονες για την ακύρωση του τέρματος καθώς θεωρούν ότι ο Κρίσταν ήταν σε κανονική θέση.

Στο 88' ο Αλμυρός, πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Δημήτρη Κοιλιάρα, στο ντεμπούτο μετά την επιστροφή του στον Αλμυρό να σουτάρει εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπένκο για το 1-2!

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΑΟΑΝ πάλεψε για να φτάσει στην ισοφάριση και κυριολεκτικά την άγγιξε όταν ο Τζιλάι έστειλε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων τη μπάλα στο δοκάρι του Αλμυρού.

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στο ματς!

8' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τον ΑΟΑΝ, να έχει την κατοχή έως τώρα.

23' Στα μισά του πρώτου μέρους είμαστε με τον ΑΟΑΝ να έχει την υπεροχή, χωρίς ωστόσο να έχει υπάρξει κάποια φάση στην αναμέτρηση.

25' Γκοοοολ για τον Αλμυρό, 0-1! Μετά από κόρνερ του Φραγκουλάκη, ο Λεόν εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα του ΑΟΑΝ και έκανε το 0-1!

45 Ημίχρονο στον Άγιο Νικόλαο, ΑΟΑΝ - Αλμυρός 0-1.

58' Πιέζει για την ισοφάριση ο ΑΟΑΝ, όμως είναι πολύ η αντίδραση της αμυντικής λειτουργίας του Αλμυρού.

68' Γκοοοοολ για τον ΑΟΑΝ, 1-1! O νεοεισελθών Τζιλάι, βγάζει τη σέντρα η οποία καταλήγει στον Μηνά που κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια!

Από μία φάση έχουν οι δύο ομάδες, τις οποίες μετέτρεψαν σε γκολ και το 1-1 είναι γεγονός, ενώ οδεύουμε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

78' Ο ΑΟΑΝ σκόραρε και πάλι όμως το γκολ του Κρίσταν ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, με τον πάγκο των γηπεδούχων να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση.

88' Γκοοοοοολ για τον Αλμυρό, 1-2! O Δημήτρης Κοιλιάρας με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής δίνει και πάλι προβάδισμα στον Αλμυρό μέσα στον Άγιο Νικόλαο!

95' Ο Τζιλάι μετά από γύρισμα από τα δεξιά βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Χανιωτάκη!

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Κατσαρός, Πιθαρούλης, Αυγουστάκης, Φουκαράκης, Μαυρής, Μηνάς, Νοκάι (63' Τζιλάι), Χριστόπουλος (46' Παπαδόπουλος), Παλ

Αλμυρός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Ζέλιος, Κανδηλάκης, Δαμιανάκης, Ν' Γκουέμ, Κοιλιάρας Ι., Κοιλιάρας Δ., Ντιατά, Λεόν (68' Γαρεφαλάκης), Φραγκουλάκης (72' Μπρέγκνα)