Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2019

Απίστευτο παιχνίδι στις Αρχάνες... νικητής το ποδόσφαιρο!

Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019 17:51 Γράφτηκε από τον

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής, που έγινε στις Αρχάνες, Γιούχτας και ΠΟΑ έμειναν ισόπαλοι στο 2-2 σε έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές και τρομερά συναισθήματα που άφησε απόλυτα ικανοποιημένος τους φιλάθλους που έδωσαν το παρών στις εξέδρες, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ' εθνικής κατηγορίας και του 8ου ομίλου.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ήταν εξαιρετικός με συνεχείς φάσεις και την μπάλα να είναι πάνω κάτω.
Ο ΠΟΑ ήταν αυτός που βρήκε πρώτος το δρόμο προς τα δίχτυα με μια καταπληκτική αντεπίθεση, με τον Καιμακαμούδη να δίνει στον Λέκκα και αυτός ψύχραιμα να πασάρει στον Τζουανάκη που με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 0-1.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και στο 17' ωραία ενέργεια του Μπάριτς και σουτ από την μεγάλη περιοχή με τον Μανουσάκη να αποκρούει σταθερά.
Δέκα λεπτά μετά, στιγμή για τους γηπεδούχους με την προσπάθεια του Φραγκουλάκη, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μανουσάκη που έκανε σημαντική απόκρουση, ενώ στο 29' εξαιρετική σέντρα του Φραγκουλάκη με το εξωτερικό, με τον Μπαντοβαλίεφ από καλή θέση να κάνει την κεφαλιά που έφυγε άουτ.

Απειλητικός ο ΠΟΑ ένα λεπτό μετά ακριβώς στα 30 λεπτά, με την όμορφη εκτέλεση φάουλ του Λέκκα που απέκρουσε σταθερά ο Κόλλιας.
Με την συμπλήρωση 35' λεπτών ήρθε η ισοφάριση για τον Γιούχτα. Μετά από φάση διάρκειάς ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων Ραπτάκης με κεφαλιά σε διπλό χρόνο έγραψε το 1-1, σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη μπορεί να μην υπήρχε ο εξίσου καλός ρυθμός, ωστόσο από το σημείο που οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες με την αποβολή του Τουγλή στο 51' ο αγώνας άνοιξε παίρνοντας ρυθμό αγγλικού παιχνιδιού.

Στο 56' μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Φραγκουλάκη που έκοψε την μπάλα και τον Παπαδάκη από πολύ καλή θέση να μην μπορεί να ευστοχήσει.
Εννέα λεπτά μετά ένα γκολ ποίημα για τους Ατσαλενιώτες, με τον Τζουανάκη να πασάρει και τον Β. Πλουσή με ένα πολύ δυνατό σουτ να γράφει το 1-2 για τον ΠΟΑ.
Στο 67' σπουδαία απόκρουση από τον Μανουσάκη που κράτησε το σκορ στο 1-2 από το σουτ του Μπαντοβαλίεφ.

Στο 73ο λεπτό η ομάδα του Ατσαλένιου έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πολυζά για πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φραγκουλάκης με τον Μανουσάκη να πέφτει σωστά και να αποκρούει σωτήρια. Αμέσως μετά όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Δ. Πλουσή μετά το κόρνερ του Φραγκουλάκη σε 2-2.

Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρξε κάποιο τέρμα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για την νίκη χωρίς τεράστια ρίσκα καθώς και οι δύο μονομάχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές. Παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Θυμηθείτε το LIVE από το Prismasport.gr

1' Σέντρα στο ντέρμπι στις Αρχάνες

8' Διπλή καλή στιγμή με τον Γιούχτα, με τους παίκτες του Μηνά Πίτσου να βρίσκουν σε ετοιμότητα τον Μανουσάκη.

Πιο δυνατά έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι που πατάνε περισσότερο περιοχή προσπαθόντας να δημιουργήσουν επιθετικές προυποθέσεις μπροστά στα καρέ του Μανουσάκη.

15' ΓΚΟΟΛ για τον ΠΟΑ ! Πανέμορφη αντεπίθεση για τους Ατσαλενιώτες, με τον Λέκκα να πασάρει ιδανικά στον Τζουανάκη και αυτός με σουτ να γράφει το 0-1.

17' Ωραία ενέργεια του Μπάριτς και σουτ από την μεγάλη περιοχή, στην αγκαλιά του Μανουσάκη.

Έχει ρυθμό το παιχνίδι με τον Γιούχτα να προσπαθεί να ισοφαρίσει και τον ΠΟΑ να είναι πάντα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

27' Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους με την προσπάθεια του Φραγκουλάκη, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μανουσάκη που έκανε σημαντική απόκρουση.

29' Εξαιρετική σέντρα του Φραγκουλάκη με το εξωτερικό, με τον Μπαντοβαλίεφ από καλή θέση να κάνει την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.

30' Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Λέκκα για τον ΠΟΑ, με τον Κόλλια να αποκρούει σταθερά.

35' ΓΚΟΟΛ για τον Γιούχτα! Μετά από φάση διαρκειάς ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων Ραπτάκης με κεφαλιά σε διπλό χρόνο ισοφάρισε κάνοντας το 1-1.

Ημίχρονο στις Αρχάνες, το σκορ 1-1, πανέμορφο παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και δύο τέρματα.

51΄ Κόκκινη κάρτα για τον Γιούχτα, αφού ο Τουγλής στο 51ο λεπτό αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται. Με δέκα οι γηπεδούχοι.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Φραγκουλάκη να κόβει την μπάλα και τον Παπαδάκη από πολύ καλή θέση να μην μπορεί να ευστοχήσει.

60' Πολύ καλό σουτ από τον Βαρούχα με τον Μανουσάκη να απομακρύνει σε κόρνερ.

65' ΓΚΟΟΛ για τον ΠΟΑ! Τρομερό γκολ από τον Βασίλη Πλουσή που μετά από πάσα του Τζουανάκη σούταρε δυνατά και έγραψε το 1-2!

67' Σπουδαία απόκρουση από τον Μανουσάκη που κρατάει το 1-2 στο σουτ του Μπαντοβαλίεφ.

74' Χαμένο πέναλτι για τον Γιούχτα με τον Μανουσάκη να αποκρούει στην δεξιά γωνία του την εκτέλεση πέναλτι του Φραγκουλάκη.

74' Με δέκα συνεχίζει και ο ΠΟΑ με την αποβολή του Πολυζά στην φάση του πέναλτι.

75' ΓΚΟΟΛ για τον Γιούχτα! 2-2 με τον Δομήνικο Πλουσή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη.

90' Μεγάλη στιγμή στο 90' με τον Λέκκα για τον ΠΟΑ σε ετοιμότητα ο Κόλλιας.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κόλλιας, Παπαδάκης, Τουγλής, Τζανής, Ραπτάκης, Σταθόγλου, Πλουσής Δ., Φραγκουλάκης, Μπαντοβαλίεφ, Μπάριτς (65' Μαυρομάτης), Βελονάκης (55' Βαρούχας)

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Χανιωτάκης, Πλουσής Β., Ξυλούρης (88' Νάτος), Πολυζάς, Λέκκας, Χατζηανδρέου, Καιμακαμούδης (70' λτ. Βολονάκης), Κερμενίδης, Τζουανάκης, Πετράκης