Σάββατο, 12 Ιουνίου 2021

Ισοπαλία στην Ηρακλειώτικη μονομαχία της Νέας Αλικαρνασσού

Δευτέρα, 26 Απριλίου 2021 18:03 Γράφτηκε από τον

Από ένα βαθμό πήραν Ηρόδοτος και Αλμυρός

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 ήρθαν Ηρόδοτος και Αλμυρός χάρις στα γκολ των Γκίνη και Λεόν στο 3’ και στο 75’.

Το παιχνίδι πέρα από τα γκολ είχε πολλές καλές στιγμές και μία αποβολή για τον Κανδηλάκη στο 83’!

Ο Ηρόδοτος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3’ με τον Γκίνη άνοιξε το σκορ.

Μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά, ο Γκίνη κατέβασε και με όμορφο σουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους!

Στο 31’ ο Ηρόδοτος «άγγιξε» το 2-0 με τον Κοιλιάρα να εκτελεί το φάουλ, τον Γκίνη να παίρνει την μπάλα μετά από κεφαλιά του Ποτουρίδη, να κάνει το σουτ στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

Δύο λεπτά μετά απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Αλμυρός μετά από εκτέλεση
φάουλ του Γενιτσαρίδη, που μπέρδεψε τον Γεωργίου, ο οποίος έκανε την έξοδο, όμως δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα αλλά εκεί ήταν ο Αργκιλέσι για να διώξει τον κίνδυνο.

Αυτή ήταν και η τελευταία επικίνδυνη στιγμή στο πρώτο μέρος με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αλμυρός βελτίωσε την εικόνα του χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα.

Η ανωτερότητα του Αλμυρού μετουσιώνεται σε γκολ με τον Λεόν στο 76’ να σκοράρει και να φέρνει το ματς στα ίσα!

Στο 79’ ο Γκίνη έχασε μοναδική ευκαιρία για τον Ηρόδοτο στέλνοντας την μπάλα άουτ από την πλέον πλεονεκτική θέση!

Στο 83’ ο Ηρόδοτος έμεινε με δέκα παίκτες διότι ο Κανδηλάκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος έχασε μία ακόμη μοναδική ευκαιρία με τον Κοιλιάρα να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει για το 2-1!

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Ηρόδοτος: Γεωργίου, Γκίνη (87’ Μπαλάφας), Κανδηλάκης, Κασαπάκης, Καργιωτάκης (60’ Λουμπάκης), Κοιλιάρας, Μυλωνάς, Αργκιλέσι (69’ Καλαμιώτης), Λούσι, Ποτουρίδης (87’ Χύντρι), Χαρίτος

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Ρουμπάκης, Γενιτσαρίδης, Δαμιανάκης, Γιαλούσης, Γκάρετ, Μίσκου (90’ Χρηστάκης), Αζίζι, Μωραΐτης, Αγαπάκης (60’ Λεόν), Ζέεντορφ (90’ Απλαδάς)