Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021

Με «οδηγό» τον Δ. Κοιλιάρα ο Ηρόδοτος 3-0 τον Πλατανιά

Δευτέρα, 26 Απριλίου 2021 17:21 Γράφτηκε από τον

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο έκανε την επαννεκίνηση του στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής ο Ηρόδοτος καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 του Πλατανιά.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κοιλιάρα που άνοιξε τον δρόμο με δύο προσωπικά του τέρματα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στην επανάληψη ο Ποτουρίδης.

Ο Ηρόδοτος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τον Πλατανιά από το 13ο λεπτό να παίρνει μέτρα και να ανεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν την ποιότητα τους και καταφέραν από το πρώτο ημίχρονο να κάνουν πιο απλή την υπόθεση νίκη.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ηρόδοτος είχε σημαντική φάση καθώς μετά από φάση διαρκείας ο Κανδυλάκης έκανε την κεφαλιά με τον Πενταράκη να αποκρούει με δυσκολία.

Στο 22ο λεπτό ο Γιαννινάκης έκανε ένα μακρινό σουτ για τους φιλοξενούμενους με την μπάλα να φεύγει μακριά άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ όταν ο Δημήτρης Κοιλιάρας έκανε την σέντρα με τον Πενταράκη να μην υπολογίζει την τροχιά της μπάλας να κάνει το λάθος, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 29' της αναμέτρησης η ομάδα της Ν. Αλικαρνασσού έβαλε γερές βάσεις νίκης. Ο Δημήτρης Κοιλιάρας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 2-0. Ο Μυλωνάς έκοψε την μπάλα από τα δεξιά και ο Κοιλιάρας από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Ποτουρίδης είχε καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο αλλά το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Πενταράκης.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε το παραμικρό με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ στο 2-0 υπέρ του Ηροδότου.

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε κάτι αξιοσημείωτο μέχρι το 55ο λεπτό όπου ο Μυλωνάς έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Σπουδαία ευκαιρία στο 61΄ για τον Ηρόδοτο με το κρεμαστό σουτ του Μυλωνά από κοντά να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος είχε μεγάλη στιγμή να σκοράρει με την εκτέλεση πέναλτι του Μυλωνά ωστόσο η μπάλα εφυγε λίγο άουτ.

Στο 77ο λεπτό όμως ο Ποτουρίδης από κοντά σε κενή εστία έγραψε το 3-0 μετά από ασσίστ μίσο γκολ του Μυλωνά.

Δύο λεπτά πριν τα 90΄ η κεφαλιά του Γιαννικάκη από καλή θέση μετά από φάουλ πέρασε άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του αγώνα με τον Ηρόδοτο να επικρατεί του Πλατανιά με 3-0.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γεωργίου, Χαρίτος, Κανδυλάκης, Καργιωτάκης (46' Λουμπάκης), Λούσι, Κίσσας (87; Δασκαλάκης), Καλαμιώτης (61' Κοντογιάννης), Κοιλιάρας Δ., Μυλωνάς, Γκίνη (78' Ζαφείρης), Ποτουρίδης
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Πενταράκης, Γκένγκα, Κατσαρός, Γιαννικάκης, Ίμερι, Γελαδάρας, Παχής, Γκολόσι, Μποντούρι, Γιακουμάκης, Καρβούνης