Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2021

Πάλεψε με «νύχια» και με «δόντια» ο Γιούχτας, αλλά πήρε μόνο ένα βαθμό κόντρα στον Εθνικό!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 16:21 Γράφτηκε από την

Πάλεψε από νωρίς με 10 παίκτες ο Γιούχτας και πήρε έναν βαθμό απέναντι στον Εθνικό, ενώ μπορούσε και τη νίκη!

Του Χάρη Σκανδάλη

Ο Γιούχτας παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε κατάφερε να κερδίσει τον Εθνικό στις Αρχάνες, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Η ομάδα των Αρχανών παρότι έπαιζε από το 20ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρουμπάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα, ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 62' με τον Βαρούχα να κάνει το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από πλευράς Εθνικού με τον Βλάχο να γράφει το τελικό 1-1.

Ο Γιούχτας πάντως "φωνάζει" για δυο φάσεις. Στο 4ο λεπτό ο Ηλιόπουλος βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή του Εθνικού με τον κ. Τσαγκαράκη να του βγάζει κάρτα για θέατρο, ωστόσο στον Γιούχτα διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι ήταν πέναλτι. Στο 88' οι γηπεδούχοι ζήτησαν ακόμα ένα πέναλτι σε χέρι του Πεχλιβανίδη το οποίο δεν δόθηκε!

Οι φάσεις του αγώνα:

4' Ο Ηλιόπουλος ανετράπη μέσα στην περιοχή του Εθνικού, κάρτα για θέατρο από το διαιτητή Τσαγκαράκη (Χανίων). Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο που βρίσκεται στο γήπεδο και διαμαρτυρίες από το Γιούχτα
14' Χλιαρό σουτ του Τσιλιγγίρη, μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Κόλλιας
17' Ένταση στο παιχνίδι έπειτα από φάουλ του Αλεξίου στον Κουσίδη. Κίτρινη κάρτα και στους δυο ποδοσφαιριστές.
20’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ρουμπάκη για σκληρό φάουλ στον Σκεντεράι
Ο κ. Τσαγκαράκης μάλιστα απέβαλλε και τον προπονητή του Γιούχτα Μανώλη Παπαματθαιάκη από τον πάγκο, για διαμαρτυρίες
24' Τρομερό σουτ Τριανταφύλλου από πολύ πλάγια θέση και δεξιά, η μπάλα "εγλειψε" το αριστερό δοκάρι
28' Τρομερό μακρινό σουτ από το Μαυρομάτη, έπεσε στη γωνία του ο πορτιέρο του Εθνικού!
62’ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Γιούχτα!!! Ο Βαρούχας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπήκε στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0!
67' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Εθνικός πέντε λεπτά αργότερα από το 1-0 του Γιούχτα, με τον Βλάχο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!
70' Σέντρα Βαρούχα από αριστερά, ο Μηλιώτης προλαβαίνει προ του Ηλιόπουλου και διώχνει
88' Χέρι του Πεχλιβανίδη στην περιοχή ζητάει πέναλτι ο Γιούχτας, καμία παράβαση λεει ο διαιτητής
89' Ευκαιρια για τον Εθνικό, ο Μάναλης μπήκε περιοχή, βγηκε ο Κόλλιας, και ο παίκτης του Εθνικού έσπασε δίπλα στον αφύλακτο Τσιλιγγίρη, που έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο!

Οι συνθέσεις:

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κόλλιας, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης, Πλουσής, Ραπτάκης, Τζανής, Τσάτσος (86’ Σφυρογιαννάκης), Μαυρομάτης (90+1 Κορτσινίδης), Τριανταφύλλου, Κουσίδης (58’ Βαρούχας), Ηλιόπουλος (75’ Κοντογιάννης)
Στον πάγκο του Γιούχτα έμειναν οι: Στρατάκη, Γιαννόπουλος, Λογοθέτης

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κολιοφούκας, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζης, Πεχλιβανίδης, Σκεντεράι (46' Ρομάνο), Αλεξίου, Κωνσταντίνου, Μπλάνκο (78’ Μάναλης), Τσιλιγκίρης, Παυλάκης (64΄ Σταματάκος)
Στον πάγκο του Εθνικού έμειναν οι: Πολίτης, Βουτσινάς, Λεωνιδόπουλος, Σμίλτος