Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2020

Πρόκριση με ανατροπή για τον Άρη Σούδας

Τετάρτη, 07 Οκτωβρίου 2020 20:24 Γράφτηκε από τον

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, στα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα, ο Άρης Σούδας κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 4-1 απέναντι στον Θησέα Περιβολίων ο οποίος για ένα ημίχρονο, προβλημάτισε το συγκρότημα του Νίκου Μαναρώλη

Στο δεύτερο μέρος, η εμπειρία των παικτών της Σούδας, σε συνδυασμό και με την είσοδο βασικών παικτών, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Άρη να αντιμετωπίζει την Παλαιοχώρα στην επόμενη φάση.

Το ματς

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τον Θησέα καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Καραμιχάλης έκλεψε την μπάλα βγήκε στον κενό χώρο και νίκησε τον Σαρτζετάκη για να γράψει το 1-0.

Η απάντηση από τον Άρη ήρθε στο 11′ με τον Ροκάκη από την γραμμή του άουτ να πασάρει στον Φέζγα ο οποίος με δυνατό χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Βροντάκη για το 1-1.

Στην συνέχεια ο Θησέας έγινε επικίνδυνος στο 13′ με τον Μερόλλι ο οποίος νικήθηκε από τον Σαρτζετάκη.Στο 20′ ο Πενταρακης από πλάγια θέση σούταρε στην κλειστή γωνία του Σαρτζετάκη ο οποίος έδιωξε με τα πόδια.

Στο 21′ πάλι ο Σαρτζετάκης πρόλαβε τον Μερόλλι ενώ στο 25′ δυνατό σουτ του Ροκάκη πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Βροντάκη.

Ο Θησέας απείλησε στο 35′ με τον Πενταρακη να αστοχεί από πλάγια θέση ενώ και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παλαθούρα ενώ λεπτό αργότερα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 40′ καλή σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Ροκάκη πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 42′ είχαμε την ανατροπή από τον Άρη Σούδας με μια σέντρα σουτ από τον Μιχαλόπουλο η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Στο 43′ ο Ροκάκης από πλάγια θέση σούταρε δυνατά με την μπάλα να σταματάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τεράστια ευκαιρία για τον Θησέα με τον Παλαθούρα από το ύψος του πέναλτι να σουτάρει και το Σαρτζετάκη να βρίσκει τη μπάλα αυτή να χάνει δύναμη και στη συνέχεια πριν η μπάλα περάσει την γραμμή οι αμυντικοί έδιωξαν.

Στο 63′ ο Ψαρουδάκης από αριστερά με ωραία σέντρα βρήκε τον Φέζγα ο οποίος με κεφαλιά απείλησε τον Βροντάκη ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 74′ το συγκρότημα του Νίκου Μαναρώλη απείλησε ξανά με τον Δρακάκη μετά από μπαλιά του Ροκάκη να βγαίνει απέναντι στον Βροντάκη όμως ο τελευταίος έδιωξε το σουτ που έγινε από θέση μέσα δεξιά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 78′ ο Δρακάκης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Το 3-1 έγινε στο 80′ με τον Μποτωνάκη να βρίσκει τον Ροκάκη ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία.

Στο 83′ ο Θησέα έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποχώρησε λόγο τραυματισμού ο Μίχος.

Στο 88′ νέο δοκάρι για τον Άρη καθώς ο Μποτωνάκης βρήκε στον κενό χώρο τον Πατελάκη ο οποίος “σημάδεψε” το αριστερό δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Δρακάκης έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Δρακάκης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Θησέας (Πέτρος Γιανναράκης): Βροντάκης, Στρατουδάκης(46′ Νικολιδάκης), Πενταράκης, Μάρκου, Γκιόκα Ε(Φανταουσακης). Γκιόκα Κ. Παλαθούρας, Σιδέρης, Μίχος, Καραμιχάλης(46′ Μπαμπουνάκης), Μερρόλι(Μαρικλεν).

Άρης Σούδας (Νίκος Μαναρώλης): Σαρτζετάκης, Ψαρουδάκης, Σουχλάκης, Πατελάκης, Σούλιαρης, Στρατουδάκης, Ρουσάκης(77′ Μποτωνάκης) Ροκάκης, Χρυσός(63′ Κυτράκης), Φέζγα(77′ Λιονακης), Μιχαλόπουλος(63′ Δρακάκης).

Πηγή: sports-factory.gr