Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022

Πρόκριση για τον Άρη Σούδας με “λυτρωτή” τον Τσίτα

Κυριακή, 12 Σεπτεμβρίου 2021 19:48 Γράφτηκε από

Την πρόκριση για την γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Άρης Σούδας, επικρατώντας με 2-1 επί του Χαραυγιακού στην Σούδα, σε ένα παιχνίδι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τσίτα, ο οποίος με δύο δικά του τέρματα, χαρισε την νίκη αλλά και την πρόκριση στην ομάδα του.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των 2 ομάδων:

Άρης Σουδας: Καλαμαρίδης,Κοκκινάκης,Βαρδάκης,Στεφανίδης,Βασιλάκης,Φέζγκα,Παπαθανασίου,Ροκάκης,Τσίτας,Νικολτσής,Τσίγκας.

Χαραυγιακός:Βακερλής,Βαρδάρης,Παρασκευόπουλος,Κουτσοποδιώτης,Σουβατζόγλου,Αγγελόπουλος,Καλόφωνος,Κουκοβίνης,Πλούμης,Κουτσουμπάς,Δραμουντάνης.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 9′ πρώτο σουτ στο ματς από τον Παπαθανασίου, η μπάλα άουτ.

11′ ατομική ενέργεια του Τσίγκα και σουτ στην αγκαλιά του Βακερλή.

17′ 1-0, γύρισμα του Νικολτση στον Βαρδάκη ο οποίος έκανε τη σέντρα ο Παπαθανασίου δοκίμασε το σουτ η μπάλα κατέληξε στον Τσίτα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα.

20 λεπτά στην αναμέτρηση, ο Άρης Σούδας “πατάει” καλύτερα στο γήπεδο και δίκαια προηγείται 1-0 απέναντι στον Χαραυγιακό που ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

30′ Σέντρα του Τσίγκα από αριστερά προς του Τσίτα, πρόλαβε και μπλόκαρε ο Βακερλής.

37′ Δυνατό σουτ απο τον Παπαθανασίου, λίγο άουτ.

Στο 39′ Αλλαγή για τον Άρη Σούδας ο Παπαδάκης στη θέση του Τσίγκα, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις.

Στο 41′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεζγκα, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Ημίχρονο στη Σούδα με τον Άρη να προηγείται δίκαια με 1-0 κόντρα στον Χαραυγιακό.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Σούδα.

Στο 51′ 1-1 ισοφαρίσει ο Χαραυγιακός. Ο Καλόφωνος γύρισε τη μπάλα από αριστερά και ο Κουτσούμπας από τη μικρή περιοχή με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

58′ Σουτ του Ροκακη έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Βακερλής.

Στο 63′ ο Μπακογιάννης αντί του Κοκκινάκη.

Στο 68′ φάουλ για τον Χαραυγιακό από δεξιά, κεφάλια του Καλοφωνου η μπάλα άουτ.

Στο 70′ τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Χαραυγιακό καθώς σε γύρισμα από τα δεξιά ο Καλαμαριδης άλλαξε την πορεία της μπάλας προ του Πλουμη και την έστειλε κόρνερ.

Στο 74′ εκτέλεση φάουλ του Παπαθανασίου, μπλόκαρε ο Βεκερλης.

Στο 80′ απειλεί ξανά ο Χαραυγιακός με σουτ του Παρασκευοπούλου το οποίο δεν βρίσκει στόχο.

Πιο απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος με τον Άρη Σούδας να μοιάζει “μπλοκαρισμένος”.

Στο 85′ παραμένει το 1-1.

Γκολ στο 86 και λύτρωση για τον Άρη Σούδας. Ο Παπαθανασίου βρήκε το Νικολτση χαμηλή σέντρα του τελευταίου και ο Τσίτας με προβολή γράφει το 2-1.

Στο 90′ πλέον ο Άρης εξακολουθεί να προηγείται και να κρατάει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Στο 91′ μεγάλη ευκαιρία με τον Τσίτα, το σουτ έδιωξε με τα πόδια ο Βακερλής.