Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2023

Πρώτο δείγμα εξαιρετικό για τον ΠΟΑ του Μηνά Πίτσου, 0-2 τον ΑΟΑΝ!

Σάββατο, 06 Αυγούστου 2022 19:33 Γράφτηκε από

Την πρώτη τους φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους έδωσαν ΑΟΑΝ και ΠΟΑ, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 0-2 του «μπλε αστεριού», σε ένα παιχνίδι που είχε διάρκεια 70 λεπτών (δύο 35λεπτά).

Από την αρχή του παιχνιδιού, οι παίκτες του Μηνά Πίτσου πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και είχαν ευκαιρίες με Σφυρογιαννάκη και Καϊμακαμούδη, ενώ είχε δοκάρι ο Κερμενίδης σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 33ο λεπτό, ο Καϊμακαμούδης άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ, έπειτα από ωραία συνεργασία και ασίστ του Σφυρογιαννάκη!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο ΠΟΑ παρά τις αλλαγές συνέχισε να έχει καλή εικόνα και απείλησε ξανά με τον Σφυρογιαννάκη, ενώ στο 54' ο Νάτος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του παίρνοντας την ασίστ του Γιακουμάκη.

Στιγμές αργότερα, ο ΑΟΑΝ κέρδισε πέναλτι, με τον Φουκαράκη να εκτελεί και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Τέλος στο παιχνίδι, με τον ΠΟΑ να παίρνει την νίκη στο πρώτο του φιλικό απέναντι στον ΑΟΑΝ, ο οποίος έδειξε πως χρειάζεται ακόμα χρόνο για να δέσει...

Το φιλμ του αγώνα:

4' Σέντρα Μ. Κασωτάκη, σουτ Σφυρογιαννάκη, μπλοκάρει ο κίπερ του ΑΟΑΝ

25' Κάθετη πάσα Βασιλάκη, πλάσε Καϊμακαμούδη, η μπάλα άουτ

30' απευθείας φάουλ Κερμενίδη, δοκάρι η μπάλα!

33' 0-1 για τον ΠΟΑ! Εξαιρετική συνεργασία Καϊμακαμούδη - Σφυρογιαννάκη, με τον πρώτο να εκτελεί τον Κασσωτάκη και να ανοίγει το σκορ!

38' Καλή στιγμή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τον ΠΟΑ, λίγο άουτ το πλασέ του Σφυρογιαννάκη

54' 0-2 για τον ΠΟΑ! Ο Γιακουμάκης δίνει ωραία στον Νάτο, εκείνος μπαίνει στην περιοχή από δεξία και σουτάρει για το 2-0!

56' Πήγε να κρεμάσει τον Γιαγκιόζη εκτός περιοχής ο Γιακουμάκης, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

65' Χαμένο πέναλτι για τον ΑΟΑΝ με τον Φουκαράκη

70' Τέλος παιχνιδιού, 0-2 για τον ΠΟΑ στον Άγιο Νικόλαο

Οι συνθέσεις:

ΑΟΑΝ: Κασσωτάκης, Δολαψάκης, Ζέλιος, Τσανάι, Γωνιωτάκης, Φουκαράκης, Κουτούζος, Χύσι, Τζιλάι, Παπαδόπουλος, Νοκάι

Αγωνίστηκαν και οι: Γιαγκιόζης, Μπαράτα, Μηνάς, Μαυρογιαννάκης, Πάγια

ΠΟΑ: Ρουμπάκης, Κασσωτάκης, Βασιλάκης, Δαμιανάκης, Χάριτος, Ikeocha, Παπασπύρος , Κερμενίδης, Μπέης, Σφυρογιάννακης, Καϊμακαμούδης

Αγωνίστηκαν και οι: Αμπατζής, Νηστικάκης, Νάτος, Σκουλάς, Βοργιάς, Γωνιανάκης, Χατζηανδρέου, Γιακουμάκης.