Παρασκευή, 03 Δεκεμβρίου 2021

Τεράστιο "διπλό" στο Γάζι...και έφυγε για Λευκίμμη ο ΑΟΑΝ!

Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021 17:26 Γράφτηκε από

Τεράστια νίκη πανηγυρίσε ο ΑΟΑΝ στο Γάζι, με την ομάδα του Νίκου Σουργιά να παίρνει το διπλό με 0-1 σε μία πολύ δύσκολη έδρα, στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ' Εθνικής!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση μισής ώρας, λόγω ενός θέματος με τα δελτία του Αλμυρού το οποίο τελικά λύθηκε. Το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο του Γαζίου ήταν σχετικά νωθρό, με τους ποδοσφαιριστές του Αγίου Νικολάου να έχουν μια ελαφριά υπεροχή έναντι του αντιπάλου τους.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση έγινε στο 17ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να εκτελεί το κόρνερ και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να χτυπάει στο δοκάρι του Χανιωτάκη, ενώ ο Αλμυρός απάντησε με δύο φάσεις από Κουράκη και Γαρεφαλάκη οι οποίες όμως κατέληξαν άουτ.

Οδεύοντας προς το τέλος του ημιχρόνου, ο ΑΟΑΝ βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε και μάλιστα σε καλό σημείο.

Στο 38ο λεπτό, οι παίκτες του ΑΟΑΝ έκαναν μια πολύ ωραία κομπίνα η οποία μπέρδεψε αρκετά την αμυντική γραμμή του Αλμυρού, με την εκτέλεση του Παπαδόπουλου να βρίσκει ολομόναχο στο δεύτερο δοκάρι τον Μαυρή, με τον έμπειρο ποδοσφαιριστή να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπαλα στο βάθος της απέναντι γωνίας του Χανιωτάκη για το 0-1!

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Βολονάκη να πιέζει για την ισοφάριση, απειλώντας κυρίως με τον Χρήστο Αντωνίου που ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, χωρίς όμως να βρίσκει δίχτυα.

Παρά την διάθεση του Αλμυρού για ισοφάριση, ο ΑΟΑΝ σε μία αντεπίθεση στο 62ο λεπτό λίγο έλειψε να κάνει το 0-2, με τον Χανιωτάκη να αποκρούει εξαιρετικά το πλάσε του Μηνά από πλεονεκτική θέση.

Στην συνέχεια ο Αλμυρός είχε ακυρωθέν γκολ, καθώς ο Αντωνίου σούταρε, και ο Λεόν που πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε ήταν εκτεθειμένος, ενώ παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των "Οράνιε" για καθαρό γκολ η απόφαση δεν άλλαξε.

Με την πάροδο του χρόνου το παιχνίδι γινόταν όλο και πιο έντονο και δυναμικό, με τα σκληρα μαρκαρίσματα και τις κίτρινες κάρτες να είναι αρκετά, ενώ ο Αλμυρός δεν έβρισκε ρυθμό ώστε να απειλήσει ουσιαστικά την σκληροτράχηλη άμυνα του Αγίου Νικολάου.

Φτάνοντας στα τελευταία λεπτά του ματς, ο Αλμυρός έγινε πιο κινητικός με την είσοδο των Χαϊντίνι και Αρχοντάκη στον αγωνιστικό χώρο, οι οποίοι απείλησαν την εστία του Μπένκο στις καθυστερήσεις, αλλά η μπάλα μετα την κόντρα κατέληξε και στις δύο περιπτώσεις κόρνερ!

Η λήξη του παιχνιδιού βρίσκει τον ΑΟΑΝ να φέυγει με τους τρεις βαθμούς από το Γάζι, πηγαίνοντας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο παιχνίδι της Τετάρτης, όπου θα αντιμετωπίσει την Λευκίμμη για το Κύπελλο Ελλάδος!

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Τουγλής, Κανδυλάκης, Ξενοκτιστάκης, Ντιονύσιο,Ενγκουέμ, Μπρέγκνα (72’ Χαϊντίνι), Γαρεφαλάκης, Λεόν, Κουράκης, Αντωνίου (82’ Αρχοντάκης).

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Τσανάι, Πυθαρούλης, Πάγια, Μαυρής, Παπαδόπουλος (87’ Κατσαρός), Μηνάς (64΄Τζιλάι), Μαρκάκης (87’ Ιγκόρ), Νοκάι (68’ Κίτος).