Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021

Με ένα γκολ σε κάθε μέρος... το «δύο στα δύο» ο ΑΟΑΝ

Τρίτη, 20 Απριλίου 2021 14:48 Γράφτηκε από τον

Το δύο στα δύο έκανε ο ΑΟΑΝ μετά την επανέναρξη της Γ' Εθνικής κατηγορίας αφού επικράτησε του Ρεθυμνιακού με σκορ 2-0 εντός έδρας.

Το σύνολο του Νίκου Σουργιά με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε στην νίκη και τους τρεις σημαντικούς βαθμούς για την συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στο πρώτο γκολ με τον Τσανάι να είναι ο σκόρερ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Παπαδόπουλου για το 1-0 στο 18ο λεπτό, σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αγίου Νικολάου βρήκε και το δεύτερο τέρμα, όταν ο Τσανάι από σκόρερ έγινε δημιουργός και κατάφερε να δώσει ασσίστ στον Τσιλάι με βαθιά μπαλιά, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα Κοκκαλά που είχε κάνει την έξοδο για να διαμορφώσει, σε κενή εστία, το τελικό 2-0 με την συμπλήρωση 86' λεπτών.

Από εκεί και πέρα εκτός των δύο τερμάτων υπήρξαν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Στο πρώτο μέρος, από πλευράς γηπεδούχων, απείλησαν οι Μαρκάκης, Χρυσοφάκης και Παπαδόπουλος ενώ αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί με τους Παπιομίτογλου και Καλλιτσουνάκη δίχως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αγίου Νικολάου είχε τις στιγμές της, με τον Διάκο, τον Παπαδόπουλο σε δύο περιπτώσεις ενώ οι Ρεθυμνιώτες έκαναν την προσπάθεια τους μέχρι το 86ο λεπτό που ήταν το σκορ 1-0 να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Έτσι μετά το τέρμα στο 86ο λεπτό από τον Τσιλάι για το 2-0 δεν άλλαξε το παραμικρο με τον ΑΟΑΝ να πανηγυρίζει το τρίποντο.

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Μακρυδάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής, Διάκος, Χρυσοφάκης, Φουκαράκης, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ: Κοκκαλάς, Ψωρογιάννης, Μυρθιανός, Γεωργούλης, Μπούσδρας, Δελήμπασης, Αντιασβίλι, Καλλιτσουνάκης, Σηφακάκης, Φράγκος, Παπιομίτογλου