Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021

Ο ΑΟΑΝ «πλήγωσε» τον Πόρο και έφυγε με το διπλό

Τρίτη, 20 Απριλίου 2021 14:38 Γράφτηκε από τον

Πολλές χαμένες ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι για τον Πόρο – Την ουσία ο ΑΟΑΝ.

Χάρις στα τέρματα των Μαρκάκη και Παπαδόπουλου ο ΑΟΑΝ πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα του Πόρου με σκορ 0-2. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε για τον Πόρο στο 24’ μετά από λάθος του Τσανάι και σουτ του Φραγκουλάκη εκτός περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΟΑΝ απάντησε στις ευκαιρίες με ένα σουτ που έγινε από τον Φουκαράκη με την μπάλα να μην καταλήγει για λίγο στα δίχτυα του Πόρου.
Στο 28’ ο ΑΟΑΝ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Χρισοφάκη να σουτάρει και την μπάλα να «γλύφει» το δεξί δοκάρι και να περνάει άουτ!
Και η υπεροχή του ΑΟΑΝ στα τελευταία λεπτά πριν το μισάωρο εξαργυρώθηκε σε γκολ στο 31’ με τον Μαρκάκη να δέχεται την σέντρα και με κεφαλιά από κοντά να κάνει το 0-1!

Στο 40’ ο Φραγκουλάκης έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο καθώς έπιασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ο Πόρος που μετά το 0-1 προσπάθησε για την ισοφάριση πριν το ημίχρονο χωρίς όμως να τα καταφέρει με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πόρος μπήκε το ίδιο δυνατά και απείλησε με τον Τσακάνι στο 49’ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη. Στο 55’ ο Παπαδόπουλος έκανε μία εκτέλεση φάουλ απευθείας με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πόρος απείλησε εκ νέου με τον Ταγγίνη να σουτάρει και την μπάλα να αποκρούεται, ενώ πριν πάρει το ριντμπάουντ ο Τριανταφύλλου τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στο 63’ ο Διάκος βρέθηκε σε θέση βολής, όμως δεν κατάφερε μόνος του απέναντι από τον Παναγιώτου να κάνει το 0-2!
Στο 80’ ο ΑΟΑΝ κατάφερε σε μία κόντρα να κάνει το 0-2 μετά από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Δολαψάκη και πάσα στον Παπαδόπουλο, ο οποίος τελείωσε σωστά την φάση.

Ο Πόρος δεν τα παράτησε και συνέχιζε να πιέζει απειλώντας με τον Πήλιο στο 82’ να κάνει το σουτ και τον Μπένκο να αποσοβεί τον κίνδυνο.
Στο 84’ ο Καστελλιανάκης κέρδισε πέναλτι, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μπένκο από τα έντεκα βήματα καθώς ο τερματοφύλακας του ΑΟΑΝ μπλόκαρε την μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Πόρος: Παναγιώτου, Ταβλαδωράκης (53’ Νάκας), Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Πλαϊτάκης (74’ Πήλιος), Τσακάνι (74’ Καστελλιανάκης), Πήλιος Μπ., Αριστεινίδης, Τριανταφύλλου, Φραγκουλάκης, Ταγγίνης
ΑΟΑΝ: Μπένκο, Χρισοφάκης Χρ. (90’ Περάκης), Μακρυδάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής, Παπαδόπουλος (90’ Χρισοφάκης Γ.), Μαρκάκης, Φουκαράκης, Διάκος (74’ Πάγια), Δολαψάκης