Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021

Μοιράστηκαν εντυπώσεις στον Άγιο Νικόλαο... ΑΟΑΝ - Αλμυρός 2-2

Σάββατο, 04 Σεπτεμβρίου 2021 19:50 Γράφτηκε από τον

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το φιλικό παιχνίδι στον Άγιο Νικόλαο, ανάμεσα στον γηπεδούχο ΑΟΑΝ και τον φιλοξενούμενο Αλμυρό!

Σε ένα πρώτο ημίχρονο αρκετά καλό ο ΑΟΑΝ προηγήθηκε με τον Φουκαράκη ο οποίος με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου νίκησε τον Χανιωτάκη κάνοντας το 1-0. Στο 25' ο Χαϊντίνι έφερε το ματς στα ίσα για τον Αλμυρό, με την ομάδα του Νίκου Σουργιά να ανακτά το προβάδισμα στο 72' με τον Μηνά ο οποίος σκόραρε στον ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα «μπλε».

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90' με τον Γαρεφαλάκη να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας των Λασιθιωτών!

Οι φάσεις του αγώνα:

4΄ σουτ Κουράκη δεξιά περιοχής άστοχο
16' φάουλ Παπαδόπουλου κεφαλιά Φουκαράκη 1-0
20' απευθείας φάουλ Παπαδόπουλου μπλόκαρε ο Χανιωτάκης
25' ο Χαϊντίνι εκμεταλεύτηκε αδράνειας της άμυνας του ΑΟΑΝ, πρόλαβε και τον Μπένκο και τσίμπησε τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1
33' Απευθείας φάουλ Μπρεγκνα σε κόρνερ ο Μπένκο
43' πλασέ από κοντά του Πιερτζικόμι στη γραμμή σωτήρια έδιωξε ο Πιθαρούλης
45' δυνατό σουτ αριστερά περιοχής Μαρκάκη σε αντεπίθεση, σε κόρνερ ο Χανιωτάκης
59' ευκαιρία για τον Αλμυρό κόρνερ του Λεόν στην άλλη πλευρά της περιοχής σουτ στην κίνηση του Ζέλιου πάνω από τα δοκάρια.
72' σέντρα του Πάγια από δεξιά από κοντά ο Μηνάς με πλασέ 2-1
81' Ατομική ενέργεια του Μηνά και πλασέ απέκρουσε ο Βλαχάκης
90' Λάθος της άμυνας του ΑΟΑΝ η μπάλα γύρισε προς τα πίσω όπου ο Γαρεφαλάκης με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το τελικό 2-2

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Ανυφαντάκης, Πλουσής, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαρκάκης, Τσόφλιος, Φουκαράκης, Παπαδόπουλος, Νοκάι

Έπαιξαν ακόμη οι Κουναλάκης, Παπαστεργίου, Κάρλος, Ψαλλιδάκης, Πάγια, Τζιλάι, Μαυρής, Μηνάς

ΑΛΜΥΡΟΣ (Δημήτρης Βολονάκης): Χανιωτάκης, Ντιονίσιο, Δαμιανάκης, Γιαλούσης, Αγαπάκης, Ζέλιος, Κασαπάκης, Μπρέγκνα, Πιερτζιακόμι, Κουράκης, Χαϊντίνι

Έπαιξαν ακόμη: Βλαχάκης, Ρομέα, Αρχοντάκης, Ξενοκτιστάκης, Γαρεφαλάκης, Κανδηλάκης, Κοζάκης, Απλαδάς, Τουγλής, Τσαμάρες