Με πρωταγωνιστή τον Λεόν την μεγάλη νίκη πρόκριση ο Αλμυρός!

Σάββατο, 05 Μαρτίου 2022 18:26 Γράφτηκε από τον

Πολύ μεγάλη πρόκριση με ανατροπή για τον Αλμυρό των... δέκα ποδοσφαιριστών κόντρα στον ΠΑΟΚρουσώνα

Χρειάστηκε να αγωνιστεί για μία ώρα με παίκτη λιγότερο παρ' όλα αυτά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πανηγυρίσει την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ ο Αλμυρός κόντρα στον ΠΑΟΚρουσώνα.

Η ομάδα του Γαζίου βγήκε νικήτρια στο ντέρμπι του Μαλεβιζίου με πρωταγωνιστή τον Λεόν, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και έκανε την ανατροπή μετά το γκολ του Κουτσογιαννάκη για τον ΠΑΟΚρουσώνα στο 12'.

Η πρώτη φάση στο ματς άνηκε στον ΠΑΟΚρουσώνα με το σουτ του Καλαϊτζάκη μέσα στην μεγάλη περιοχή στο 4’ να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 9’ ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Κανδυλάκης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 12’ ο Μπαμπουλάκης έκανε το κόψιμο στον Κουτσογιαννάκη, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει με προβολή και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του Κρουσώνα στο ντέρμπι!

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε όμως για πολύ καθώς μετά από όμορφη ενέργεια του Κοιλιάρα και πάσα συρτή που έγινε από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Λεόν, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να φέρει το ματς στα ίσα στο 18’!

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚρουσώνα «άγγιξε» το 2-1, όμως μετά την φανταστική πάσα του Μπαμπουλάκη που έβγαλε σε θέση βολής τον Καλαϊτζάκη, ο τελευταίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βλαχάκη, καθώς ο τερματοφύλακας του Αλμυρού απομάκρυνε την μπάλα!

Στο 29’ ο ΠΑΟΚρουσώνα ζήτησε πέναλτι όταν ο Ανωγειανάκης βρέθηκε πεσμένος μέσα στην μεγάλη περιοχή μετά από επαφή με τον Φραγκουλάκη, όμως ο διαιτητής έδειξε παίζεται.

Στο 33’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Αγαπάκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από τράβηγμα της φανέλας του Καλαϊτζάκη!

Οι γηπεδούχοι πήγαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα δύο λεπτά αργότερα αλλά το διαγώνιο σουτ του Ανωγειανάκη από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή, πέρασε λίγο άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Ο Αλμυρός παρ' ότι έπαιζε με δέκα παίκτες πλέον κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με την έναρξη της επανάληψης με τον Λεόν να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να φέρνει τούμπα το παιχνίδι για την ομάδα του Γαζίου!

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚρουσώνα "άγγιξε" το 2-2, όμως το σουτ του Μπαμπουλάκη από πλάγια θέση απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βλαχάκης.

Μετά το κόρνερ ο Καλαϊτζάκης απείλησε εκ νέου για τους γηπεδούχους, όμως την κεφαλιά του είδε να σταματάει για ακόμη μία φορά ο εξαιρετικός στην σημερινή αναμέτρηση, Βλαχάκης.

Στο 54' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Κουράκη να περνάει λίγο άουτ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Σακλαμάκης απείλησε με μία σέντρα-σουτ, που έδειξε να αιφνιδιάζει τον Βλαχάκη αλλά η μπάλα τελικά δεν κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του Αλμυρού καθώς απομάκρυνε ο Βλαχάκης σε κόρνερ!

Στο 78' ο Σακλαμάκης προσπάθησε και πάλι να απειλήσει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Βλαχάκη.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Αλμυρός έφυγε στην κόντρα με τον Χαϊντίνι να βγαίνει απέναντι από τον Γεωργίου να κάνει το σουτ και να βλέπει τον αντίπαλο πορτιέρε να διατηρεί το ενδιαφέρον στο παιχνίδι με μία πολύ σημαντική επέμβαση!

ΠΑΟΚ: Γεωργίου, Λιοδάκης, Μπαμπουλάκης, Πήλιος, Μαγάκης, Παπαδιός, Σκούφος (50' Σακλαμάκης), Κουτσογιαννάκης, Καλαϊτζάκης, Ανωγειανάκης, Σηφάκης

Αλμυρός: Βλαχάκης, Αγαπάκης, Ζέλιος, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Νγκουέμ, Λεόν, Φραγκουλάκης, Κουράκης (56' Μπρέγκνα), Μίσκου (35’ Διονύσιο), Δ. Κοιλιάρας (68' Χαϊντίνι)