Πέμπτη, 19 Μαϊος 2022

Μανόλης Παπαματθαιάκης: «Ο Αλμυρός μπορεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να κερδίσει παντού»

Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 18:24 Γράφτηκε από

Με ανάμεικτα συναισθήματα παρουσιάστηκε στη συνέντευξη τύπου ο Μανόλης Παπαματθαιάκης μετά τη νίκη του Αλμυρού επί του ΑΟΑΝ με 1-2.

Ο προπονητής της ομάδας του Γαζίου λόγω του γεγονότος ότι τον δένουν δεσμοί με τον ΑΟΑΝ στα χρόνια που αγωνίστηκε στην ομάδα εμφανίστηκε και στεναχωρημένος που η ήττα αυτή μπορεί να του κοστίσει την άνοδο.

Παράλληλα τόνισε ότι ο Αλμυρός μπορεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να κερδίζει παντού.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Η ομάδα που υπηρετώ αυτή τη στιγμή κατάφερε να κάνει ένα πάρα πολύ μεγάλο διπλό απέναντι κατά τη γνώμη μου στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Από την άλλη είμαι στεναχωρημένος γιατί αυτή η ήττα μπορεί να στερήσει από τον ΑΟΑΝ τον στόχο του. Έχω περάσει τα καλύτερα ποδοσφαιρικά μου χρόνια στον Άγιο Νικόλαο και με διακατέχουν περίεργα συναισθήματα.

Απέναντι μου έχω ένα εξαιρετικό παιδί που το παρακολουθώ πολλά χρόνια και πιστεύω ότι έχει τα φόντα να δουλέψει σε επαγγελματικό επίπεδο.

Για το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και προσπαθήσαμε στα πρώτα λεπτά να αποφύγουμε την πίεση του αντίπαλου. Να μην κάνουμε λάθη και να έχουμε ηρεμία και το καταφέραμε πολύ καλά. Ευτυχήσαμε να βάλουμε ένα γκολ από στημένη φάση και να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλους κινδύνους. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε υπερβολική πίεση.

Οι δυνάμεις μας αυτή τη στιγμή ίσως δεν είναι στο επίπεδο που θα ήθελα. Σταθήκαμε τυχεροί μετά το 1-1 που μπορούσε ο αντίπαλος να προηγηθεί αλλά κατά την άποψη μου ήταν καθαρό οφσάιντ. Πίστεψα ότι μετά αφού ο αντίπαλος πήρε τα ρίσκα του ότι μπορούσαμε να βρούμε τη φάση για το γκολ, καθώς η εμπειρία στην ομάδα μας ξεχειλίζει και πετύχαμε ένα σημαντικό γκολ. Αυτή ήταν η αρχή και όλοι πρέπει να καταλάβουν ότι ο Αλμυρός είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να κερδίσει παντού».