Παρασκευή, 21 Ιανουαρίου 2022

Αλμυρός πέντε αστέρων...με υπογραφή Κουράκη!

Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 16:51 Γράφτηκε από

Περίπατος για τον Αλμυρό στο Γάζι, με το συγκρότημα του Δημήτρη Βολονάκη να παίρνει την δεύτερη νίκη του στην σεζόν ξανά με ευρύ σκορ, κερδίζοντας με 5-0 την Νεάπολη για την 6η αγωνιστική της Γ' Εθνικής! Σε εξαιρετική μέρα ο Άκης Κουράκης, με τον νεαρό επιθετικό να κάνει χατ-τρικ διευκολύνοντας την νίκη της ομάδας του!

Δυναμικό θα χαρακτήριζε κανείς το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, όμως υπήρχε αρκετά καλός ρυθμός και φαινόταν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει, με τον Καρβελά στην μοναδική καλή στιγμή των 15 λεπτών, να νικιέται από τον Χανιωτάκη σε πολύ καλό σημείο.

Τελικά, στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση του Αλμυρού, οι «Οράνιε» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Τουγλής «κατέβηκε» από αριστερά, έκανε την σέντρα και ο Ντιατά ήταν στο κατάλληλο σημείο εντός περιοχής, εκτελώντας τον Γκογκόση για το 1-0!

Βρισκόμενη πίσω στο σκορ, η Νεάπολη προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και να βρει το γκολ της ισοφάρισης όσο πιο γρήγορα γίνεται. Πρώτη καλή στιγμή μετά το 1-0 για τους παίκτες του Πέτρου Μαρινάκη το σουτ του Γκέκα στο 23ο λεπτό, το οποίο αποσόβησε ο Χανιωτάκης, ενώ στο 30΄ ήταν σειρά του Αλμυρού να απειλήσει με το παράλληλο κόψιμο του Μπρέγκνα.

Ιδανικό φινάλε στο πρώτο μέρος για τον Αλμυρό, με τον Κουράκη στο 37’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του! Ο Λεόν έκανε την μεγάλη μπαλιά, ο νεαρός επιθετικός υποδέχθηκε, πέρασε τον Γκογκόση και πλάσαρε για το 2-0 του Αλμυρού, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του!

Με το πόδι πατημένο στο «γκάζι», ο Αλμυρός καθάρισε το παιχνίδι με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Λεόν σούταρε από μακριά, ο Γκογκόσης απέκρουσε αλλά ο Κουράκης πήρε το ριμπάουντ και με το δεύτερο τέρμα του έκανε το 3-0!

Δεν σταμάτησαν εκεί οι «Οράνιε» όμως, οι οποίοι βρήκαν και τέταρτο τέρμα με τον Αντωνίου στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σκόραρε ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 64’ είχε δοκάρι για την ομάδα του Δημήτρη Βολονάκη.

Η Νεάπολη στο 70’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Κατσελή, αλλά τελικά το πέναλτι το κέρδισε ο Αλμυρός πέντε λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Γαρεφαλάκη, με τον Κουράκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 5-0, ολοκληρώνοντας το χατ τρικ του!

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού δεν είχε κάποια άλλη σημαντική στιγμή, πέρα από το σουτ του Γαρεφαλάκη στο 80ο λεπτό, με τον Αλμυρό να παίρνει μια σπουδαία νίκη και να ανεβαίνει στους 7 βαθμούς, με την Νεάπολη να παραμένει στους 3 βαθμούς χωρίς νίκη!

Αλμυρός (Δ. Βολονάκης): Χανιωτάκης, Αντωνίου (67’ Γαρεφαλάκης), Τουγλής (71’ Ζέλιος), Γιαλούσης (67’ Κανδηλάκης), Κασαπάκης (77’ Ντέτσικας), Λεόν, Μπρέγκνα, Ντιατά (71’ Ζερβός), Ντιονίσιο, Κουράκης, Δαμιανάκης

Νεάπολη (Π. Μαρινάκης): Γκογκόσης, Νάτος (64’ Καρακούσης), Μότσο, Ζανταλής (75’ Παγωνάκης), Τσατσιπλασίδης, Βερούσι (64’ Μπέρντιος), Καρβελάς, Παράσχος (78’ Ξυλούρης Μ.), Γκέκας (75’ Ζοτάι), Ξυλούρης Μ., Κατσέλης.