Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021

Φιλική «τεσσάρα» επί της ΑΕ Κατσαμπά για τον Αλμυρό

Τετάρτη, 08 Σεπτεμβρίου 2021 20:35 Γράφτηκε από

Από νίκη σε νίκη στα φιλικά προετοιμασίας ο Αλμυρός, που επικράτησε με 4-0 της ΑΕ Κατσαμπά στο γήπεδο του Γαζίου.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Ενγκουέμ στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τους «οράνιε» σκόραρε με κεφαλιά μετά από κόρνερ για το 1-0 της ομάδας του Δημήτρη Βολονάκη.

Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο συνήθης ύποπτος Λέον Πιερτζακόμι εκμεταλλευόμενος την ασίστ του συμπαίκτη του κάνοντας το 2-0 από κοντά στο 20ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα έκανε και το 3-0 έπειτα από λάθος του κίπερ της ΑΕΚ, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές αλλαγές αναγκαστικά έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, με μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή να είναι το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Λευτέρης Γιαλούσης για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Ένα φιλικό πολύ απαιτητικό για τους ποδοσφαιριστές του Απόστολου Παπακώστα, οι οποίοι δοκίμασαν τις δυνάμεις τους απέναντι σε έναν αντίπαλο μεγαλύτερης δυναμικότητας, βοηθώντας παράλληλα το προπονητικό team να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα.

Από την άλλη ο Δημήτρης Βολονάκης δοκίμασε ξανά διαφορετικά σχήματα και πρόσωπα, δίνοντας αρκετό χρόνο συμμετοχής και στα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα Ντιατά και Ενγκουέμ ο οποίος σκόραρε, ώστε να έχει μια πληρέστερη άποψη για εκείνους αλλά και για το ρόστερ γενικότερα.