Σάββατο, 06 Μαρτίου 2021

ΟΦΙ - Διαγόρας 1-1: Πέταξε ένα ημίχρονο, αλλά κατάφερε να σώσει την παρτίδα με Γκίνη

Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2021 16:46 Γράφτηκε από τον

Μέτριο ξεκίνημα για τον ΟΦ Ιεράπετρας που αναδείχθηκε ισόπαλος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2 με τον Διαγόρα Ρόδου, 1-1.

Ο ΟΦΙ πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο, χωρίς ουσιαστικά να απειλήσει την εστία του Διαγόρα, ο οποίος είχε τις φάσεις ακόμη και να "κλειδώσει" το ματς υπέρ του από το πρώτο κιόλας μέρος.

Το δεύτερο επεφύλασσε ένα αισθητά καλύτερο πρόσωπο για τους γηπεδούχους, που προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, ωστόσο το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Διαγόρα, ο οποίος με δύο φάσεις στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης προειδοποίησε, ωστόσο ο ΟΦΙ δεν πήρε το μήνυμα.

Συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μπαστάκου στο 15' από την "άσπρη" βούλα.

Ο Βογιατζής μάρκαρε αντικανονικά τον Σμυρλή εντός περιοχής και ο Πατεμτζής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Στην συνέχεια ο ΟΦΙ αν και προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, δεν τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, καθώς ο Διαγόρας είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες να κάνει τα τέρματα του δύο, με τον Ρουγκάλα να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Παπαδόπουλο με το κεφάλι έπειτα από κόρνερ του Ντορίβα και τον Λινάρδο να βλέπει το σουτ του να χτυπάει στο “σίδερο”.

Τυχεροί οι γηπεδούχοι εν μέρει, αφού κι εκείνοι είχαν τις φάσεις να φέρουν το ματς στα ίσα κυρίως με ατομικές ενέργειες του Ντάλα Κόστα. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΙ μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει τον διακόπτη και να πάρει τα ηνία του αγώνα, με τον κόουτς Παπαματθαιάκη να κάνει το σχήμα του, πιο επιθετικό και αυτό απέφερε καρπούς. Αρχικά στο 65’ Ντάλα Κόστα, Κούστα και Γκίνης έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία σε τρεις προσπάθειες να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Τσέλιο να κρατά το μηδέν, για λίγο όμως.

Στο 69’ ο Γκίνης επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 1-1.

Μετά το γκολ ο ΟΦΙ έκανε ο,τι μπορούσε προκειμένου να βρει το γκολ της ανατροπής και λίγο έλειψε να τα καταφέρει τόσο στο 83’ όσο και στο 89’ με πρωταγωνιστή τον σκόρερ του, Γκίνη.

Τελικό σκορ 1-1 με την ομάδα της Ιεράπετρας να συλλέγει τον πρώτο πόντο της ιστορίας της, στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Ελλάδας.

ΟΦΙ: Παπαδόπουλος, Καψάλης (58' Πριονάς), Σμίλτος, Μασουέρο, Ζήσης, Λεμονής, Βογιατζής (58' Μπαράτα), Γκίνη, Φουάσης, Κούστα (89' Καλλιμάνης), Ντάλα Κόστα (68' Γκούφα).

Διαγόρας Ρόδου: Τσέλιος, Σανδραβέλης ( 78' Αθανασίου), Κοντοχρήστος, Ρουγκαλάς, Σελινιωτάκης, Ντορίβα, Μασούρας (78' Αθανασίου), Σμυρλής (72' Αυγενικού), Μπαστάκος, Λινάρδος (72' Μανωλάκης), Γεωργίου (89' Αλάεθ).