Μπορούσαν και καλύτερα στον α' γύρο τα Χανιά

Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2021 20:05 Γράφτηκε από τον

Ολοκληρώθηκαν, σήμερα 27/02 , οι τρεις, από τις έξι συνολικά αναμετρήσεις της ενδέκατης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος της Super League 2.

Του Παναγιώτη Μαυράκη

Μαζί με τους αγώνες αυτούς ολοκληρώθηκε και ο πρώτος γύρος για 6 από τις 12 ομάδες του πρωταθλήματος, μεταξύ των οποίων ήταν και η ομάδα των Χανίων. Η Κρητική ομάδα φιλοξένησε τον Ιωνικό, από τον οποίο και ηττήθηκε με σκορ 0-1, χάρη στο γκολ του Ματίας Κάστρο. Ο επιθετικός του Ιωνικού κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την εστία της κρητικής ομάδας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Έτσι λοιπόν τα Χανιά ολοκλήρωσαν με ήττα τον πρώτο  γύρο του πρωταθλήματος της Super League 2. Συνολικά σε 11 αγώνες συγκέντρωσε 11 βαθμούς, έχοντας 2 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Οι «μπλε» κατάφεραν να πετύχουν μόλις 6 γκολ στους αγώνες αυτούς, ενώ συνολικά είδε την εστία της να παραβιάζεται 8 φορές. Πρώτος σκόρερ των Χανίων είναι ο Διαμαντόπουλος με 3 γκολ ενώ από 1 τέρμα έχουν σημειώσει οι Μπραμπίγια, Μασένα και Βασιλόγιαννης.

Αυτή τη στιγμή το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την ομάδα της Δόξα Δράμας, η οποία ωστόσο έχει τρία παιχνίδια λιγότερα. Μετά την ολοκλήρωση όλων των παιχνιδιών της αγωνιστικής, είναι πιθανό οι Χανιώτες να χάσουν έως και δύο θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα.

Είναι φανερό, πως τα Χανιά δεν έκαναν ανάλογη πορεία με εκείνη που ήλπιζαν στην αρχή του πρωταθλήματος. Τα πολλά ανεπιτυχή αποτελέσματα την κράτησαν μακριά από τον στόχο της εξάδας, που σημαίνει είσοδος στα play off και έτσι ήρθε στα μέσα της εβδομάδας η λύση συνεργασίας με τον Αλέκο Βοσνιάδη, ο οποίος αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία. Τώρα, με την άφιξη και του προπονητή Νίκου Παπαδόπουλου το μόνο σίγουρο είναι, ότι ελπίζει σε έναν καλύτερο δεύτερο γύρο, έτσι ώστε να διεκδικήσει την είσοδό της στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.