Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2021

Έσπασε το ρόδι με σπουδαίο διπλό στα Χανιά ο Εργοτέλης (0-1)

Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2021 17:14 Γράφτηκε από τον

Mε ένα γκολ του Μανουσάκη στο 56΄με σουτ μέσα από την περιοχή ο Εργοτέλης κατάφερε να πετύχει μεγάλο διπλό στα Περιβόλια με 0-1 επί των Χανίων στο κρητικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Super League 2.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα που ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και έφτασε τους 3 πόντους, με τα Χανιά να μένουν στους 2 και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 3 αγωνιστικές.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλά ο δυνατός αέρας να μην τους αφήνει να δημιουργήσουν ευκαιρίες στις δύο εστίες.

Ο Εργοτέλης είχε την κλασικότερη στιγμή στο πρώτο μέρος στο 6΄όταν ο Κούατεγκ έκανε το κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κουτζαβασίλη να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 31΄ο Κούατεγκ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας δίνοντας τη θέση του στον Κωστανάσιο και κάπου εκεί χάθηκε και η επιθετική πρωτοβουλία που είχε ο Εργοτέλης με τα Χανιά να παίρνουν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς ουσία, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στο ημίχρονο ισόπαλες 0-0.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο και για τις δύο ομάδες. Τα Χανιά ήταν αυτά που ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και στο 49΄απείλησαν για το 1-0 με το σουτ του Βρεττού να φεύγει μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει με τον Κωστανάσιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Κουτζαβασίλη για να ανοίξει το σκορ.

Ότι δεν κατάφερε ο Κωστανάσιος στο 51΄μπόρεσε να το πετύχει πέντε λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 56΄ο Μανουσάκης που μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Ποζατζίδη και το χλιαρό διώξιμο της μπάλας από τον Ανδρέου έπιασε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας των Χανίων κάνοντας το 0-1 για τον Εργοτέλη.

Ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Κόνραντ στο 63΄και από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα δίλεπτο με τα Χανιά να χάνουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσια. Αρχικά με τον Κατσιμήτρο να λέει όχι στην εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια βγάζοντας την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 65΄όταν η κεφαλιά του Ανδρέου μετά από εκτέλεση κόρνερ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη.

Από εκεί και έπειτα ο Εργοτέλης κράτησε σχετικά εύκολα τα Χανιά μακριά από την εστία του και πήρε μια σπουδαία νίκη που θα τον βοηθήσει τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι , Ποζατζίδης (Σερβιλάκης 85' λ.τρ) Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος (Μπουρσέλης 85'), Μπουτσάκης, Μανουσάκης, Koύατεγκ (Κωστανάσιος 33' λ.τρ), Kόνραντ (Κοκκίνης 68')

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ρέντζας (Αναστασόπουλος 46'), Σωτηράκος, Μπραμπίγια (Τριανταφυλλάκος 66'), Καρλίτος, Παναγιωτούδης (Γιάκος 78'), Βρετός (Δημητριάδης 66'), Διαμαντόπουλος, Mασένα (Σουντουρά 78')