Σάββατο, 25 Ιουνίου 2022

Μπάσκετ: Ιδανικός αυτόχειρας ο ΟΦΗ έχασε απο τον Άρη Νίκαιας και οδεύει ολοταχώς προς τη Γ΄Εθνική (69-71)

Κυριακή, 17 Απριλίου 2022 19:11 Γράφτηκε από

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς ο ΟΦΗ αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας και έχασε με 69-71 απο τον Άρη Νίκαιας στο Κλειστό του ΒΑΚ για την 24η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ με την παραμονή πλέον στην κατηγορία να γίνεται άπιαστο όνειρο δύο στροφές πριν το τέλος της σεζόν.

Και όμως ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 21-11 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος με 39-27 δείχνοντας οτι ελέγχει πλήρως το ματς. Στο 24΄μάλιστα η υπέρ του διαφορά πήγε στο +18 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε άνετα μια νίκη κάτι παραπάνω από μισή σωτηρία από τον βασικό του αντίπαλο για την μια ανοικτή θέση στον 2ο όμιλο που οδηγεί στον υποβιβασμό στη Γ΄Εθνική.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΟΦΗ να εχει διαφορά 10 πόντων (57-47) η οποία στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου άρχισε να ροκανίζεται απο τους φιλοξενούμενους που μάλιστα καταφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 36΄με 60-61 και να πάρουν τελικά τη νίκη στις λεπτομέριες με 69-71 με τον ΟΦΗ να γνωρίζει μια καταστροφική ήττα και τον Άρη Νίκαιας να παίρνει μια νίκη που ουσιαστικά του εξσαφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή στη Β΄Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 39-27, 57-47, 69-71