Πέμπτη, 27 Ιανουαρίου 2022

Β΄Εθνική: Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ με Μανδραϊκό, άντεξε ένα ημίχρονο στο Αιγάλεω ο Α.Ο.Κ Χανιά

Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 19:54 Γράφτηκε από

Mετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής κερδίζοντας με 71-73 τον Μανδραϊκό στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκαλεπτο προηγήθηκε με 12-13 όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μανδραϊκος κατάφερε στο τελευταίο τρίλεπτο του να πάρει κεφάλι στο σκορ και να κλείσει το ημίχρονο κερδίζοντας με 31-24.

Η ομάδα του Β. Ράλλη όμως δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να βρίσκεται κοντά στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 48-44 υπέρ των γηπεδούχων και το τέταρτο δεκάλεπτο να γίνεται ένα πραγματικό ντέρμπι.

Ένα λεπτό πριν το τέλος ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα με 68-70 και φάνηκε πιο ψύχραιμος και ουσιαστικός στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 71-73.

Πρώτος σκόρερ για τον ΟΦΗ ήταν ο Λιανός με 19 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωστόπουλος με 14 πόντους και 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 12-13,31-24,48-44,71-73

Μανδραϊκός (Σταθούλης): Πανόπουλος, Σταματίου 13(1), Κοψιάς 6, Αλεξανδρόπουλος 4, Τσάμης,Θανάσαινας, Κωστόπουλος 14 (2), Λιούνης 13(1), Δομπραγιάννης 11 (1), Κουμάνταρος 2, Τσιπίδης 6.

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης) Λιανός 19 (4), Μποχωρίδης 8 (2), Μητρόπαπας 3, Καρλάφτης 2, Τσερκιτζόγλου 12 (4), Μηλαθιανάκης , Καμπάκας, Αγαπιάδης 12, Πρωτογεράκης 3, Λιουδάκης, Καψάλης, Θεοδωρίδης, Πάλλης 16.

Άντεξε ένα ημίχρονο στο Αιγάλεω ο Α.Ο.Κ Χανιά

Σε αντίθεση με τον ΟΦΗ ο Α.Ο.Κ Χανιά δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του πρωτοπόρου και αήττητου Αιγάλεω το οποίο κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια μόνο στο πρώτο ημίχρονο , με τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να κερδίζουν με 90-78.

Πρώτος σκόρερ για τον Α.Ο.Κ Χανιά ήταν ο Χουχούμης που σημείωσε 21 πόντους ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντακούλιας που σημείωσε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 43-42, 71-64, 90-78

Αιγάλεω (Αλέξανδρος Ζαβός): Ντακούλιας 23 (3), Λουκάς 11 (10 ριμπ.), Παπανδρέου, Καννάς 8 (2), Καρασταμάτης 5 (1), Μαχαίρας 16, Ψημίτης 19 (2), Παπαδολιάς 6, Βλάχος 2.

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (1), Στογιάνοβιτς 3, Ψαράς 11 (3), Καραΐσκος 13 (11 ριμπ.), Σανδραμάνης 4, Νέσσης 5 (1), Κουρέπης 15 (1), Τσιρογιάννης 4, Παπαδάκης 2.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β΄Εθνικής μπάσκετ:

Παλαιό Φάληρο - Δούκας 73-55
Πανιώνιος - Άρης Νίκαιας 89-60
Μανδραϊκός - ΟΦΗ 71-73
NE Mεγαρίδας - Μελίσσια 72-59
Αιγάλεω - ΑΟΚ Χανιά 90-78