Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2020

Ήττα στην παράταση από τον Α.Ο.Κ Χανιά σε ματς θρίλερ για τον ΟΦΗ (82-80)

Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2020 19:39 Γράφτηκε από τον

Σε ένα ματς για γερά νεύρα που έγινε στο Κλειστό του Κλαδισού ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 82-80 στην παράταση από τον Α.Ο.Κ Χανιά στο κρητικό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 16-23 όμως ο Α.Ο.Κ Χανιά ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε αυτή την διαφορά με την ομάδα του Β. Ράλλη να προηγείται με 34-35 στο ημίχρονο.

Ανάλογο ήταν και το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΟΦΗ να αυξάνει το προβάδισμα υπέρ του αλλά τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον ΟΦΗ να κλείνει προηγούμενος το τρίτο δεκάλεπτο με 53-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ενώ ο Α.Ο.Κ Χανιά κέρδιζε με 71-69 ο Χουχούμης στα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και στη συνέχεια ο Μποχωρίδης στα 2,5 δευτερόλεπτα κέρδισε φάουλ ευστόχησε και στις δύο βολές και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο μέχρι και το τέλος. Εκεί όπου ο Α.Ο.Κ Χανιά με ένα καλάθι του Γοργόνη πήρε τη νίκη αφού ο ΟΦΗ αστόχησε στο τέλος σε τρίποντο με τον Πετράκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-35, 52-53, 71-71 κ.α., 82-80 παρ.

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (4), Αλεξίου, Γοργόνης 11 (1), Ζανιδάκης 4, Ψαρράς 7 (2), Κιγμέτογλου 10 (2), Σανδραμάνης 12 (1), Παναρετάκης 1, Μανάκας 16

ΟΦΗ (Βασίλης Ράλλης): Λιανός 7, Μποχωρίδης 18 (2), Τσερκιτσόγλου 8 (2), Αγαπιάδης 9 (1), Πρωτογεράκης 8, Κριθινάκης, Πάλλης 14, Καψάλης, Πετράκης 15 (2), Μηλαθιανάκης 1.