Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2020

Με Καρλίτο ο ΠΟΑ 0-1 τον Ρωμανό, σήκωσε το 12ο κύπελλο στην ιστορία του!

Τετάρτη, 24 Απριλίου 2019 20:16 Γράφτηκε από τον

Ο ΠΟΑ κατέκτησε το 12ο κύπελλο ΕΠΣΗ της ιστορίας του, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό του Ρωμανού (0-1) που παρά τη διαφορά μίας κατηγορίας αναπεξήλθε στο έπακρο σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Το γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους ο Καρλίτο με εκτέλεση φάουλ που προσέκρουσε πάνω στον Κουκάκη και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μυλωνάκη.

Ανταπόκριση: Αλέξης Χριστινάκης - Δημήτρης Γιγουρτσής

Απόδοση: Νίκος Πατελάρος

Το παιχνίδι ήταν νευρικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Ρωμανό να δίνει πρωτεύοντα ρόλο στο πως να μπλοκάρει το παιχνίδι του ΠΟΑ.Το παιχνίδι ήταν νευρικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Ρωμανό να δίνει πρωτεύοντα ρόλο στο πως να μπλοκάρει το παιχνίδι του ΠΟΑ.Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ξεπαπαδάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο τέμπο, με τον ΠΟΑ να έχει την κατοχή της μπάλας και στην μοναδική αξιόλογη φάση που του παρουσιάστηκε, κατάφερε με εκτέλεση φάουλ του Καρλίτο τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού να προηγηθεί στο παιχνίδι.

Ο αγώνας έληξε με τον Ρωμανό να αντιδράει έντονα στον διαιτητή Χαραλαμπάκη, να διαμαρτύρεται για το φάουλ από το οποίο πρόηλθε το γκολ αλλά και για την αντιμετώπιση που είχε από τον ρέφερι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις του παιχνιδιού:

Ρωμανός: Μυλωνάκης, Κάββαλος, Κουκάκης, Γκαναδάκης, Μανουσάκης, Πουλάκης(48' Ρουμπακης), Σπηλιωτάκης(57' Ξυλούρης), Μιχελακάκης, Κοτζαδάκης, Παχάκης, Ανυφαντάκης.

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βρεττός (46' Καρβελάς) , Ξεπαπαδάκης, Παπαδομιχελάκης, Ξυλούρης (68' Κενδριστάκης), Καρλίτο, Καϊμακαμούδης (89' Φραγκιαδάκης), Κερμενίδης, Πλουσής (90' Σαμουηλίδης), Πετράκης, Πατηνιώτης.