Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020

Κύπελλο ΕΠΣΗ: «Τρελή» πρόκριση για τον Ανθεστίωνα, 5-4 την ΑΕΚ στην παράταση!

Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου 2019 19:26 Γράφτηκε από τον

Στο πιο συναρπαστικό ζευγάρι της Α' φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΗ ο Ανθεστίωνας πήρε σπουδαία νίκη - πρόκριση επί της ΑΕΚ Di Babbo Climatecnica με 5-4 στην παράταση. (Κανονική Διάρκεια 3-3)

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάριου Σηφάκη ο Φωτόπουλος που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο Ανθεστίωνας ενώ στην συνέχεια σκόραρε δις.

Για τους φιλοξενούμενους που αποχαιρετούν την διοργάνωση πολύ νωρίς εντυπωσίασε με την εμφάνιση του ο Μάριος Σπύρου που πέτυχε χατ τρικ.

Η ομάδα του Θραψανού πήρε πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ και με πέναλτι του Τρουλάκη έκανε το 1-0 στο 7'.

Ο Φωτόπουλος με ωραία ενέργεια και σουτ σημειώσε το 2-0 στο 31' το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ μειώσε με το πλασέ του Σπύρου στο 48, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με τον Φωτόπουλο να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα απέκτησαν και πάλι προβάδισμα με δύο γκολ, 3-1.

Η ΑΕΚ όμως δεν τα παράτησε και με τον Σπύρου κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 3-2 στο 80 και με τον Στεφανάκη να φέρνει το ματς στα ίσα και να οδηγεί το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ανθεστίων ήταν πιο ψύχραιμος και στο 100ο λεπτό ο Σφακιανάκης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 4-3 πριν ο Τσομπανάκης με ωραία εκτέλεση φάουλ νικήσει τον Βενέρη για το 5-3 7 λεπτά πριν την λήξη της παράτασης.

Ο Σπύρου απλά μείωσε από την άσπρη βούλα σε 5-4 ενώ οι κιτρινόμαυροι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Προκόπη Νικολάου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 119'.

Τελικό σκορ 5-4 ο Ανθεστίωνας παίρνει σπουδαία πρόκριση και περιμένει τον αντίπαλο του στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Οι συνθέσεις:

Ανθεστίων: Χρονάκης, Κελαράκης, Ανυφαντάκης (78' Κάββαλος), Πύλιος, Κυριακάκης, Λιοδάκης (27' λ.τ Καπαρουνάκης), Στρατάκης, Τρουλάκης, Καλογερίδης (75' Βασιλάκης), Τσομπανάκης, Φωτόπουλος (60' Σφακιανάκης),

AEKατσαμπά: Βενέρης, Καββάλος, Τσίχλας (55' Αφεντόπουλος), Λάρος (46' Στεφανάκης), Λιακάκης, Καραφωτιάς Τ (46' Λέλεκας), Καλαμιώτης, Νικολάου Π, Ντάγκινης (46' Ζηρδέλης), Σπύρου, Νικολάου Χ.