Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου 2020

Κύπελλο ΕΠΣΗ: Σπουδαία πρόκριση επί του Αθλόπολις με 4-3 ο Γιούχτας 2010!

Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου 2019 18:59 Γράφτηκε από τον

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ πανηγύρισε ο Γιούχτας 2010 μετά και την επικράτηση με 4-3 επί του Αθλόπολις, στο γήπεδο Αρχανών, στον αγώνα που έλαβε χώρα το απόγευμα της Τετάρτης 18 Σεπτεμβρίου.

Το σύνολο του Γιάννη Σακαβέλη μπορεί να αγωνίζεται μια κατηγορία χαμηλότερα έναντι του Αθλόπολις όμως πέτυχε την έκπληξη σφραγίζοντας το εισιτήριο για την β' φάση του θεσμού.

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 20ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής με απ' ευθείας κόκκινη του Α. Κόκκινου.

Το σκορ για τον Γιούχτα 2010 άνοιξε στο 5ο μόλις λεπτό με σουτ ο Γ. Κόκκινος που έγραψε το 1-0. Η αντίδραση του Αθλόπολις ήταν άμεση, αφού λίγα λεπτά αργότερα το μακρινό σουτ του Μιχελουδάκη κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Οι παίκτες του Νίκου Τσερεβελάκη έφεραν "τούμπα" το παιχνίδι και στο 31ο λεπτό ήρθε το 1-2 με το σουτ έξω από την περιοχή του Τζούλι που έκλεισε παράλληλα και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα, στο 62' ο Φραγκουλάκης σκόραρε με κεφαλιά για την ομάδα των Αρχανών κάνοντας το 2-2.

Όμως και πάλι το Αθλόπολις είχε την απάντηση και ο Μιχελουδάκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-3, με άψογο πλασέ.

Τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα είχαν πολλές συγκινήσεις, αλλά και ανατροπή. Στο 75ο λεπτό ο Χαλκιαδάκης με σουτ έκανε το 3-3, με τον Ευθυμιάδη στο 86' να χαρίζει την πρόκριση στον Γιούχτα 2010 διαμορφώντας το τελικό 4-3.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ 2010: Καπετανάκης, Χατζηιωάννου, Κόκκινος Α., Φραγκουλάκης, Αντωνάκης (80' Καλομοιράκης), Μιχελουδάκης (40' Χαλκιαδάκης), Ψυλλάκης, Μολουδάκης (52' Χαλεπάκης), Ευθυμιάδης, Κόκκινος Γ., Γριβάκης (90' Παχάκης)

ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ: Στεφανακης, Μεχίλη, Χεράκης, Τσενάι, Κοκολογιαννάκης (30' Ζέκιο), Μιχελακάκης, Πιτάδος (70' Τσαμπουράκης), Τζούλι, Καστρινός (60' Λεμονιάς), Μιχελουδάκης, Κόκκινος