Κυριακή, 07 Ιουνίου 2020

Σπουδαίο τρίποντο η Χερσόνησος, 2-0 τον Μαραθώνα!

Κυριακή, 02 Φεβρουαρίου 2020 17:59 Γράφτηκε από τον
Σπουδαίο τρίποντο η Χερσόνησος, 2-0 τον Μαραθώνα! Σπουδαίο τρίποντο η Χερσόνησος, 2-0 τον Μαραθώνα!

Πολύ σημαντική νίκη στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής για την Α2 ΕΠΣΗ, πέτυχε η Χερσόνησος αφού επικράτησε με 2-0 του Μαραθώνα.

Οι γηπεδούχοι με το τρίποντο αυτό ξέφυγαν και άλλο από την δεύτερη θέση και γίνονται ολοένα και πιο πολύ το φαβορί για το πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το σύνολο του Άγγελου Βαρδάκη έφτασε στο τρίποντο επί μιας από τις πλέον ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας όπως είναι ο Μαραθώνας.

Το σκορ για την Χερσόνησο άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Κοζυράκης με διαγώνιο σουτ για το 1-0 σκορ ημιχρόνου.

Την νίκη στους πρωτοπόρους σρφάγισε ο Φραγκίσκος Ποτηράκης που στο 88ο λεπτό από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Από εκεί και έπειτα, πέρα των δυο τερμάτων σημειώθηαν και πολλές ευκαιρίες. Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα, με την Χερσόνησο να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος και τον Μαραθώνα να ισορροπεί στην επανάληψη. Στο 5ο και το 30ο λεπτό ο Μπενάρντο είχε δύο καλές στιγμές με τετ-α-τετ, ενώ το σουτ του Ποτηράκη στο 30' και η κεφαλιά του ίδιο ποδοσφαιριστή δεν βρήκαν δίχτυα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές στην επανάληψη με τους Ρομπάκη και Βερτουδάκη.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Μαραθώνας του Κώστα Φιλοξενίδη ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές. Απ' ευθείας κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Σταματάκης στο 78ο λεπτό, όπως και ο Σαμαριτάκης στο 90'.

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Ψαρουλάκης, Μηλάκης, Χατζηνικολάκης, Γιαπεντζάκης, Φράγκος, Συντυχάκης (46' λτ. Περβολάρης Γ.), Περβολάρης Κ. (87' Μουρατλάρι), Μπερνάντο, Παπαδάκης, Κοζυράκης, Ποτηράκης

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ: Κασσωτάκης, Ουζούνης, Λειβαδίτης (46' Σαμαριτάκης) , Μαυρομάτης (46' Μανιαδάκης), Σταματάκης, Λουλάκης, Δίπλας (80' Βερτουδάκης), Κουκσόφ, Παππάς (65' Τσελίκια), Ρουμπάκης Δ., Ρομπάκης