Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2020

Επεισοδιακό διπλό των Νέων Εργοτέλη επί των Κουνάβων (2-3)

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 18:59 Γράφτηκε από τον
Κεραυνός Κεραυνός

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα οι Νέοι Εργοτέλη πέτυχαν ττη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές επικρατώντας 2-3 των Κουνάβων στο γήπεδο των Αγιών Παρασκιών, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Βλατά ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και μόλις στο 5ο του λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν έπειτα από μακρινή πάσα του Περσκέφα από δεξιά στον Θεοδωράκη, αυτός με σουτ πέτυχε το 0-1.

Εξίσου καλή και η συνέχεια για τους Νέους Εργοτέλη και στο 17’ μετά από έξοχο συνδυασμό του Γιάννη Σπυριδάκη με τον Τσαμαντιώτη, ο τελευταίος με πλασέ σημείωσε το 0-2.

Οι Κουνάβοι μπήκαν με άλλο αέρα στην επανάκληψη και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, στο 52’, ο Χρονάκης με ατομική προσπάθεια πέτυχε το 1-2.

Δύο λεπτά αργότερα στο 62’ ο Χότζα κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Τσαμαντιώτης με τον τερματοφύλακα των Κουνάβων να αποκρούει. Ο διαιτητής διέταξε επανάληψη λόγω εισόδου παικτών στην περιοχή και στην δεύτερη εκτέλεση ο Σπυριδάκης έστειλε τη μπάλα άουτ.

Από το 73’ οι Νέοι Εργοτέλη αγωνιζόντουσαν με δέκα παίκτες όταν ο Χότζα υπέπεσε σε πέναλτι και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Την εσχάτη των ποινών για τους Κουνάβους ανέλαβε ο Χρονάκης ο οποίος ισοφάρισε 2-2.

Το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση ήρθε στο 81’ όταν έπειτα από κόρνερ του Κουτάντου ο Γιάννης Σπυριδάκης με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα διχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Κουνάβοι (Δ. Τσέρος): Σημαιάκης, Δοξαστάκης (82' Μαρκάκης), Κυπριωτάκης, Τζαγκαράκης, Μανουσάκης, Γκιαουράκης, Κυριακάκης, Χρονάκης, Μανουσάκης, Αρβανίτης (30' λ.τ Λικάι - 82' λ.τ Βαϊρακταράκης), Πρεντούλης

Νέοι Εργοτέλη (Γ. Βλατάς): Ιατράκης, Περσκέφα, Καρδουλάκης, Χότζα, Συριδάκης Μιχ., Παρασύρης (83’ Τζωρμπατζούδης), Κρανιωτάκης (75’ Φανουργιάκης), Σπυριδάκης Ιωα., Θεοδωράκης (67 λ.τ. Κόκκινος), Τσαμαντιώτης (67’ Τσακόνι), Ρεθεμνιωτάκης (75’ Κουτάντος)