Τρίτη, 12 Νοεμβρίου 2019

Μεγάλο διπλό και πρώτη νίκη για ΕΓΟΗ στην έδρα των Γουβών (2-3)

Σάββατο, 05 Οκτωβρίου 2019 18:00 Γράφτηκε από τον

Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγύρισε ο ΕΓΟΗ στο γήπεδο Χερσονήσου κόντρα στις Γούβες πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη ανατροπή.

Σε ένα πραγματικό υπέροχο παιχνίδι στο γήπεδο Χερσονήσου οι Γούβες υποδέχτηκαν τον ΕΓΟΗ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ. Ήταν μία αναμέτρηση που τα είχε πραγματικά όλα: Πολλά γκολ, μεγάλες φάσεις μπροστά πό τις δ΄υο εστίες και μία μεγάλη ανατροπή. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι Γούβε;ς ήταν αυτές που είχαν την ελαφριά υπεροχή και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό μετά την όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μπέρκη, την αδράνεια στην άμυνα του ΕΓΟΗ και το όμορφο πλασέ του Τσιμηνικάκη για να γράψει το 1-0.

Ο ΕΓΟΗ αντέδρασε άμεσα και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Πρώτα προειδοποίησε με το υπέροχο ανάποδο ψαλίδι του Κοτέλη στο 40' και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε. Στο 42ο λεπτό ο Λειβαδίτης εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλευρά με τον Μπεζάνι να πιάνει τη δυνατή κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν έπεσε και μάλιστα στα πρώτα λεπτά ήρθαν δυο μεγάλες στιγμές με τον Ταμπάκη για τις Γούβες. Πρώτα στο 48' με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα όταν βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά τον πρόλαβε ο Χαραλαμπάκης.Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή και να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα στα επόμενα λεπτά. Αυτή την ανωτερότητα την μετουσίωσαν σε γκολ στο 61ο λεπτό. Μετά από κόρνερ ξανά ο Τσιμηνικάκης πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Χαραλαμπάκη και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

Παρόλα αυτά ο ΕΓΟΗ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ξανά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μετά την φοβερή μπαλιά του Μπεζάνι ο Μουρατάι βγήκε σε τετ-α-τετ, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα, αλλά στο "ριμπάουντ" με κεφαλιά έκανε το 2-2 στπ 65ο λεπτό. Μετά την δεύτερη ισοφάριση ο ΕΓΟΗ αναθάρρησε και βγήκε μπροστά για να κάνει την ολική ανατροπή. Τελικά αυτή ήρθε στο 75ο λεπτό. Μετά από κάθετη του Μπεζάνι ο Αθουσάκης δεν λάθεψε και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον ΕΓΟΗ με 2-3.

Στα τελευταία λεπτά το συγκρότημα του Βασίλη Βασιλειάδη προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά αυτό δεν έμελλε να έρθει με το 2-3 να μένει ως το τέλος.

Το μεγάλο διπλό του ΕΓΟΗ ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Α. Λυριτζή στη φετινή σεζόν, με την οποία φτάνει τους 4 βαθμούς. Από την άλλη οι Γούβες έμειναν στους 3 πόντους στην κατάταξη. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο ΕΓΟΗ θα υποδεχθεί με καλή ψυχολογία τον Δία, ενώ οι Γούβες θα αγωνιστούν στην έδρα της Αγίας Βαρβάρας.

Γούβες: Δανελάκης, Κάτελας (56' Κριτσωτάκης), Χρήστου, Τσάλος, Περβολαράκης (46' Τζωρακοελευθεράκης), Τσιμηνικάκης, Μπλουσάι, Μπέρκης, Ταμπάκης, Κωτούλας, Σωμαράκης

ΕΓΟΗ: Χαραλαμπάκης, Περυσινάκης, Κάσα, Λειβαδίτης, Λαγογιάννης, Λυριτζής (65' Ζέκιο), Αθουσάκης (82' Γουλάς), Κοτέλης, Ζερβάκης, Σαλάι, Μουρατάι