Πέμπτη, 25 Απριλίου 2019

Έκλεισε τη χρονιά με τρίποντο το Αθλόπολις, 3-2 τη Χερσόνησο

Κυριακή, 14 Απριλίου 2019 20:12 Γράφτηκε από τον

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο το Αθλόπολις επικράτησε 3-2 της Χερσονήσου σε μία συναρπαστική αναμέτρηση.

Το Αθλόπολις υποδέχτηκε την Χερσόνησο για την 30η και τελευταία αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL. Ήταν ένα ματς χωρίς ουσιαστική βαθμολογική σημασία, γεγονός το οποίο επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο δίχως σκοπιμότητες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν όταν ο Μαραβελάκης με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ σατο 41ο λεπτό.

Σε όλο το πρώτο μέρος η Χερσόνησος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες κλασικές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη το Αθλόπολις ισορόπησε και κατάφερε να ισοφαρίσει μετά τη συνεργασία Μανιά-Τσερεβελάκη και το τεχνικό σουτ του τελευταίου.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι εκμεταλλέυτηκαν την ανωτερότητα τους σε εκείνο το χρονικό σημείο και πήραν κεφάλι στο σκορ 10 λεπτά μετά, όταν ο Σέικ μετέτρεψε σε γκολ την ωραία πάσα του Τσερεβελάκη στο 68'.

Παρ' όλη την κυριαρχία του Αθλόπολις στο δεύτερο μέρος, η Χερσόνησος βρήκε τρόπο να "επιστρέψει", καθώς η κεφαλιά του Τουρνάκη στο 72ο λεπτό κατέληξε στο βάθος της εστίας του Σταματάκη γράφοντας το 2-2.

Από κει και πέρα η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο γκολ με ιδιαίτερο ζήλο.

Τελικά αυτή που το βρήκε ήταν η ομάδα του Αθλόπολις με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σέικ στο 82ο λεπτό μετά από χέρι μέσα στην περιοχή.

Η Χερσόνησος προσπάθησε να ξαναφέρει το ματς στα ίσα όμως οι προσπάθειες απέβησαν άκαρπες με το σκορ να παραμένει 3-2 ως το τέλος.

Αυτό το τρίποντο φέρνει το Αθλόπολις να τερματίζει 10ο με 39 βαθμούς, ενώ η σημερινή αντίπαλος του τελείωσε την εφετινή της πορεία μία θέση παρακάτω με 35 πόντους.

Αθλόπολις: Σταματάκης, Ζέκιο, Τζούλι, Καπελώνης, Μεχίλι, Κουπέ, Σέικ, Σαμώλης (88' Λέσι), Μανιάς (63' Λούσι), Τσερεβελάκης, Κόκκινος

Χερσόνησος: Χαιρέτης, Καργιωτάκης, Μαχαίρας, Μανιαδάκης, Μουρατλάρι, Περβολοράκης, Ταμπάκης, Μουντράκης, Μαραβελάκης, Λαγουδάκης (88' Μάριος), Τουρνάκης