Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020

Νίκη - ανάσα για Αθλόπολις με... υπογραφή Κόκκινου!

Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2019 19:10 Γράφτηκε από τον

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κόκκινο το Αθλόπολις επιβλήθηκε με 4-3 της Αγίας Βαρβάρας για την 11η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Σε ένα παιχνίδι με τρελό ρυθμό το Αθλόπολις κέρδισε με 4-3 την Αγία Βαρβάρα. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν την πρόθεση τους για επιθετικό ποδόσφαιρο. Μόλις στο 2' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Κοκολογιαννάκη που έγραψε το 1-0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και πέτυχαν την ολική ανατροπή μέσα στα επόμενα δέκα λεπτά, ως το 12'. Πρώτα με το κοντινό πλασέ του Αποδουλιανάκη, και έπειτα την κεφαλιά του Πακιουφάκη. Το Αθλόπολις παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ δεν τα παραίτησε και κατάφερε να ξανμπεί σε θέση οδηγού πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο 34' ο Κόκκινος ευστόχησε από την άσπρη βούλα του πέναλτι και έκανε το 3-2. Το πέναλτι το κέρδισε ο Κοκολογιαννάκης μετά από σπρώξιμο στην περιοχή. Αξίζει να σημειωθεί πως οι άνθρωποι της Αγίας Βαρβάρας εξέφρασαν τα παράπονα τους για τον καταλογισμό της εσχάτης των ποινών.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 37' και πάλι με δράστη τον Γιάννη Κόκκινο το Αθλόπολις πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο ικανός επιθετικός με ωραία ενέργεια και δεξί σουτ έκανε το 3-2 για την ομάδα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έμεινε αναλλοίωτος με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν μανιασμένα κι άλλα γκολ. Το Αθλόπολις έχασε σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τον Κόκκινο, αλλά ήταν η Αγία Βαρβάρα που βρήκε το γκολ. Στο 53' ο Πρίφτης με απευθείας εκτέλεση φάουλ και μετά από λάθος του γκολκίπερ έγραψε το 3-3.

Όλα έδειχνα πως το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, αλλά ο Κόκκινος είχε άλλη άποψη. Ο νεαρός αρχισκόρερ του Αθλόπολις χτύπησε ξανά στο 72' ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Το σημαντικότατο τρίποντο ανέβασε το Αθλόπολις στους 10 βαθμούς, όπου και έπιασε την σημερινή του αντίπαλο.

Αθλόπολις (Ν. Τσερεβελάκης): Χερσονιωτάκης, Χεράκης, Μεχίλι, Τζούλί (95' Σέικ), Κόκκινος, Βόντας, Κοκολογιαννάκης, Μιχελακάκης (90' Τζαγκαράκης), Καστρινός (72' Μανιάς), Μιχελουδάκης, Στέφας (66' Λυδάκης)

Αγία Βαρβάρα (Γ. Φιολιτάκης): Κλοτσώνης, Ματθαιάκης, Ψαράκης, Γαρεφαλάκης (25 λτ Σαιτάκης), Σιαπλαούρας, Πακιουφάκης, Βλασιάδης (71' Κουρελής), Αποδουλιανάκης, Μανωλακάκης (78' Ιερωνυμάκης), Χασουράκης, Πρίφτης