Παρασκευή, 04 Δεκεμβρίου 2020

Πάτησε… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ανατροπή πήρε το ντέρμπι ο Αετός Ανωγείων!

Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020 17:55 Γράφτηκε από τον

Μία σπουδαία επικράτηση στο τέλος για τον Αετό Ανωγείων κόντρα στο Ασήμι

Είδαμε ένα φοβερό παιχνίδι στα Ανώγεια με τον Αετό Ανωγείων να φεύγει νικητής από το γήπεδο επικρατώντας με ανατροπή με σκορ 2-1 του Ασημίου.

Το πρώτο μέρος είχε πολλές φάσεις εκατέρωθεν αλλά κανένα τέρμα καθώς από τις δύο ομάδες έλειπε η ουσία.

Στην επανάληψη μπορεί η συχνότητα των φάσεων να μειώθηκε, όμως η αποτελεσματικότητα ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα να δούμε τα τρία τέρματα που έκριναν το παιχνίδι και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα των Ανωγείων να δείχνει ότι το θέλει περισσότερο στο τέλος και να παίρνει τη νίκη.

Μετά το πρώτο μέρος που δεν είχαμε κάποιο τέρμα στην επανάληψη πριν από τα τρία τέρματα έχουμε μία φάση στο 58’, που θα συζητηθεί καθώς ο Αετός Ανωγείων ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Παγκαλάκη από τον Κουτεντάκη με τον διαιτητή να λέει «παίζεται».

Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα 7 λεπτά μετά, στο 65’, το Ασήμι έκανε το 0-1 μετά από κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι του Αρντίτ.

Το παιχνίδι μετά το 0-1 πήρε… φωτιά με τον Αετό να πιέζει και τελικά να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 83’ μετά από εκτέλεση φάουλ με πάσα του Νύκταρη στον Γιώργο Κονιό, ο οποίος με τρομερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής από την γωνία έστειλε την μπάλα στο απέναντι «γάμα».

Οι γηπεδούχοι δεν συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία και συνέχισαν να πιέζουν για την ανατροπή, η οποία και ήρθε στο 90’.

Μετά από νέο φάουλ – ασίστ του Νύκταρη, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ήταν ο Καλομοίρης, ο οποίος σημείωσε το πέμπτο του τέρμα την φετινή σεζόν για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το Ασήμι έχει παράπονα από την διαιτησία για κάποιες υποδείξεις και μέσα στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος ο προπονητής του Ασημίου, Γιάννης Νικολιδάκης.

Αετός Ανωγείων: Μπαγκέρης, Μέμμος, Κονιός Γ., Ανδρικάκης, Κονιός Α., Παγκαλάκης (93’ Κρητικός), Νύκταρης, Καλομοίρης, Βιτώρος, Γιαννόπουλος (79’ Χαραλαμπάκης), Δραμουντάνης (67’ Μπυνιχάκης)

Ασήμι: Ροδουκάκης, Σφακιανάκης, Μπαστάκης, Σαριδάκης, Κουτεντάκης, Χατζηπαυλίδης Α., Μαραγκάκης, Αρντίτ (88’ λ.τρ. Χατζηπαυλίδης Δ.), Χατζηπαυλίδης Ι., Μαρκάκης (66’ Στεφανάκης), Χατζηκωνσταντίνου (66’ Χατζάκης)