Σάββατο, 24 Αυγούστου 2019

Βροντοφώναξε παρών με Ποτηράκη ο Ζαρός, 1-3 την ΑΕΚ!

Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2019 21:39 Γράφτηκε από τον

Της Κατερίνας Σγουρού

Ο Ζαρός επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Ρωμανό, κερδίζοντας με σκορ 1-3 την ΑΕΚ.

Ο πρωτοπόρος αύξησε τη διαφορά στους 8 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ (ηττήθηκε από τον Πόρο), όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο, αφού σύμφωνα με την απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής θα συνεχιστεί το παιχνίδι με τη Γόρτυνα.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 18΄με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Καλομοίρη (0-1), το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζαρός πέτυχε και δεύτερο γκολ με σουτ του Ποτηράκη στο 62΄, ενώ στο 70΄οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, όταν κέρδισαν πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Ντελία.
Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 90΄, όταν ο Ποτηράκης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκλεισε το σκορ.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παπαδάκης Φ.

ΑΕΚ: Λιουδάκης, Ντελία, Βασιλάκης (58΄Ευαγγελόπουλος), Νικολάου, Δεληθωμαίδης, Ανδρεαδάκης, Καλαμιώτης, Τάγγινης (46΄Καραφωτιάς Δ.), Κάββαλος, Τσαφαντάκης, Καραφωτιάς Α.
ΖΑΡΟΣ: Χατζιδάκης, Γιαννακάκης, Δουλγεράκης, Χαμαλάκης, Καλεμάκης, Φραγκιαδουλάκης, Κουρουθιανάκης (90΄Δουλγεράκης), Χαλιλάι (46΄Αλμπαντάκης), Ποτηράκης, Παραθύρας (86΄Λεμονάκης), Καλομοίρης (90΄Γιατρομανωλάκης).