Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2020

Με ένα απίστευτο δεκάλεπτο «φωτιά» ο Ρωμανός κέρδισε εκτός έδρας 3-0 τη Χερσόνησο!

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 17:51 Γράφτηκε από την
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Χερσόνησος-Ρωμανός. Στιγμιότυπο από τον αγώνα Χερσόνησος-Ρωμανός.

Στην επανάληψη ανέβασε στροφές ο Ρωμανός και με ένα απίστευτο δεκάλεπτο «φωτιά» από το 72΄μέχρι το 82΄πέτυχε τρία γκολ και πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Χερσόνησο με σκορ 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η Χερσόνησος ήταν καλύτερη και προσπαθούσε με ορθολογικό τρόπο να δημιουργήσει προϋποθέσεις στην αντίπαλη εστία.

Ο Ρωμανός έψαχνε τα πατήματα του και με μεγάλες μπαλιές προσπαθούσε να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Σε κάποιες περιπτώσεις τα κατάφερε και έγινε απειλητικός.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ελιάς ανέβασε στροφές και ενώ δεν έδειχνε ιδιαίτερα απειλητική από το 72΄μέχρι το 82΄πετούσε «φωτιές». Πέτυχε τρία γκολ και κατέκτησε το τρίποντο.

Η Χερσόνησος αναγκάστηκε από το 53΄να συνεχίσει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χιλά, μια αποβολή που φάνηκε ότι την επηρέασε για τη συνέχεια.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 17΄μετά από βαθιά μπαλιά του Μανιαδή, ο Μουντράκης στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Τελικά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Η Χερσόνησος απάντησε στο 20΄με πολύ καλή ευκαιρία. Ο Κοζορώνης με σουτ έξω από την περιοχή υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ τον Χωματά.

Στο 27΄μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Χερσόνησο. Μετά από άψογο συνδυασμό των παικτών των γηπεδούχων, ο Φρόκου έκοψε την μπάλα στον Καπετανάκη, ο τελευταίος έκανε το σουτ για ν αποκρούσει σε κόρνερ ο Χωματάς.

Στο 30΄ο Ρωμανός βρέθηκε κοντά στο γκολ, όταν μετά από σέντρα ο Σεραφειμίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 43΄ακυρώθηκε γκολ για τη Χερσόνησο. Ο Φρόκου σκόραρε αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

53΄Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Χερσόνησος. Ο Χιλά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Καλή στιγμή για τον Ρωμανό στο 56΄. Ο Μεμοτσέλα έβγαλε τη σέντρα και ο Σεραφειμίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

65' Έντονες διαμαρτυρίες του Ρωμανού για τον μη καταλογισμό πέναλτι! Ο Μεμοτσέλα βρέθηκε στο έδαφος, ωστόσο ο κ. Βισκαδούρος θεώρησε ότι έκανε θέατρο και του ζήτησε να σηκωθεί.

Γκολ! Στο 72΄ο Ρωμανός ανοίγει το σκορ με σουτ του Παχάκη μέσα από την περιοχή. Η άμυνα της Χερσονήσου αδράνησε.

Στο 75΄ ο Σεραφειμίδης με σέντρα σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Γκολ! Ο Ρωμανός στο 75΄ πολύ γρήγορα κάνει το 0-2! Ο Μεμοτσέλα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ανυφαντάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Γκολ! 82΄.Ο Ρωμανός κάνει το 0-3! Ο Σεραφειμίδης βρέθηκε τετ-α-τετ και πλάσαρε από πάνω τον τερματοφύλακα.

Στο 85΄καλή ευκαιρία για τον Ρωμανό. Ο Σεραφειμίδης σούταρε για να αποκρούσει δύσκολα ο Ψαρουλάκης.

Διαιτησία: Βισκαδούρος Μ., Παπαδάκης Μ., Ζαφείρης Α. (Παρατηρητής: Βαϊλάκης Νίκος).

Χερσόνησος: Ψαρουλάκης, Συντιχάκης, Μουρατλλάρι (81΄Χατζηνικολάκης), Καλεμάκης, Μουντράκης, Γκούρο, Φρόκου, Χιλά, Κονσίου, Καπετανάκης (84΄Τουρνάκης), Κοζορώνης (67΄Περβολαράκης Γ.).
Ρωμανός: Χωματάς, Κορτσινίδης, Ανυφαντάκης, Κουκάκης (55΄Μαυρίδης), Παχάκης (77΄Χριστοφής), Χαλιλάι, Γιακουμάκης (77΄Μεντουδάκης), Μανιαδής (61΄Μανουσάκης), Σεραφειμίδης, Δουζένης (55' Γιαλιτάκης), Μεμοτσέλα.