Σάββατο, 20 Ιουλίου 2019

Πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον ΠΑΟΚ ο Πόρος και ξαναμπήκε στο κόλπο τίτλου, 0-1 μέσα στον Κρουσώνα

Τετάρτη, 15 Μαΐου 2019 20:30 Γράφτηκε από τον

Άτυπη εκδίκηση πήρε ο Πόρος για την ήττα της περασμένης Κυριακής (12/5) από τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας μεγάλο διπλό μέσα στον Κρουσώνα με 0-1, που κρατά ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάληψη της πρωτιάς.

Με χρυσό σκόρερ τον "Καστέλλο" απέδρασε από τον Κρουσώνα ο Πόρος και πέτυχε την παρθενική του νίκη στα εφετινά πλέι-οφ. Αναμφίβολα ήταν μία άκρως ανταγωνιστική αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικά σύνολα.

Ο Πόρος μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως αποσόβησε ο -για ακόμα μία φορά- εξαιρετικός Δημητριάδης. Χαρακτηριστικότερα τα τετ-α-τετ των Καστελλιανάκη και Μαγάκη στο πρώτο εικοσάλεπτο. Στο 43ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μάλιστα απέφερε την αποβολή του Σκουλά. Παρόλα αυτά ο Νικηφόρος που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Ζαφείρη που απέκρουσε εντυπωσιακά, με το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη παρότι με αριθμητικό μειονέκτημα, ο Πόρος εμφανίστηκε ακόμα καλύτερος! Αποκορύφωμα της εξαιρετικής τουπαρουσίας ήταν το γκολ του 66ου λεπτού με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστελλιανάκη. Να σημειωθεί πως και ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο στην συγκεκριμένη φάση καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Κοζυράκης.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για κάποιο γκολ ισοφάρισης που όμως δεν ήρθε ποτέ με το 0-1 να μένει ως το τέλος.

Ο Πόρος με το σπουδαίο τρίποντο έφταασε τους 7 πόντους, τρεις μόλις βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους Αλμυρό και Ζαρό. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 6 βαθμούς και οι ελπίδες του για τον τίτλο μειώθηκαν αισθητά. Πλέον στα εναπομείντα δύο παιχνίδια και οι δύο σύλλογοι θέλουν το απόλυτο για να ελπίζουν, αρχής γενομένης από τα ματς της Κυριακής (19/5) οπού ο Πόρος υποδέχεται τον Ζαρό, ενώ ο ΠΑΟΚ τον Αλμυρό.

ΠΑΟΚ Δημητριάδης, Κεφαλούκος, Κοζυράκης, Βασιλείου, Φράγκος, Παπαδάκης, Παπαδιός, Καουκάκης, Σούρσος, Νικηφόρος, Ανωγειανάκης.

Πόρος Ζαφείρης, Χαρίτος Ξηρός, Χατζησεβαστός (73΄ Μεταξάκης), Μαγάκης, Ζαφείρης, Σκουλάς, Καστελλιανάκης (69΄Μάρκου), Σκούφος, Λεμονιάς, Χρηστάκης (46΄ Πολυχρονάκης)