Παρασκευή, 27 Νοεμβρίου 2020

Στις Μοίρες το μεσσαρίτικο ντέρμπι, 2-1 τη Γόρτυνα

Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2020 17:33 Γράφτηκε από τον
Μοίρες Μοίρες

Οι Μοίρες επικράτησαν με 2-1 της Γόρτυνας στο μεσσαρίτικο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι οι Μοίρες πήραν το τρίποντο απέναντι στη Γόρτυνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τους Βατσινά και Κουτσάκη.

Η υπεροχή της ομάδας του Γιώργου Φινοκαλιώτη μετουσιώθηκε σε γκολ στην αρχή του δευτέρου μέρους με δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών. Το σκορ άνοιξε στο 52' με ωραίο πλασέ του Βατσινά, ενώ στο 58' ο Κουτσάκης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στις Μοιρές μετά από λάθος της άμυνας της Γόρτυνας.

Η Γόρτυνα το πάλεψε στα τελευταία λεπτά πιέζοντας για να μειώσει, κάτι που κατάφερε στο 85' με την εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Μπαντούνα. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Φουντουλάκης. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά το σκορ δεν άλλαξε με τις Μοίρες να παίρνουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μοίρες (Γ. Φινοκαλιώτης): Λεοντιάδης, Κυριακάκης, Μασέλης, Αντωνάκης, Πολυμερίδης, Βατσινάς, Φραγκιαδάκης, Μπιμπάκης, Τζωράκης, Ιερωνυμάκης, Κουτσάκης

Γόρτυς (Μ. Κουτεντάκης): Σαβουιδακης, Ξαγοραράκης, Μικέλ, Κοκολάκης, Φουστανακης, Ντοκο, Κεφακης, Φουντουλακης, Γιεπετζακης, Ψωμάς, Μάλο