Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2020

Έσπασε το ρόδι η Μινωική 3-0 την Γόρτυνα

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 18:15 Γράφτηκε από τον

Η ομάδα της Μινωικής πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα επικρατώντας 3-0 της Γόρτυνας.

Η γηπεδούχος ομάδα παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα με 10 ποδοσφαιριστές λογο της αποβολης του Καραντινάκη στο 37’ με δευτέρη κίτρινη κάρτα, κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη κόντρ σε ένα αξιόλογο αντίπαλο.

Η νίκη αυτή είναι η πρώτη με τον Δημήτρη Κόκκινο στο πάγκο .

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ρουμελιώτης στο 23 για να έρθει ο Παπουτσιδάκης στο 41΄με εξαιρετική ενέργεια να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας της Μινωικής.
Το γκολ που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση ήρθε στο 61’ με ευστοχη εκτελεση πέναλτι του Ρουμελιώτη.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ
3 Σουτ του Μαρκόπουλου στην αγκαλιά του Κοζωνακη
4' Ο Μαρκόπουλος πιέζει και κλέβει την μπάλα, ο Ρουμελιώτης κάνει το σουτ μετά από διπλή κόντρα η μπάλα καταλήγει άουτ
17' Ωραία προσπάθεια και συνεργασία από την Γόρτυνα με τελικό αποδέκτη τον Μαρκάκη του οποίου το σουτ θα καταλήξει ψηλά άουτ
18' Η Μινωική βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Στακακη να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, όμως το πλασέ του πήγε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων
23' Γκοοοολ για την Μινωική με τον Ρουμελιώτη. Ο Αστυρακάκης κάνει εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Γόρτυνας και ο Ρουμελιώτης με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ
29' Σουτ του Δημήτρη στην αγκαλιά του Αμπατζή
37' Με δέκα η Μινωική αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καραντινάκης,
41' Γκοοοολ 2-0 η Μινωική με Παπουτσιδάκη!   Εξαιρετική ενέργεια του δεξιού οπισθοφύλακα της Μπάρτσα και με σουτ κεραυνοβολεί τον Κοζονακη για το 2-0
50 Ταμπάκης πλασάρε αναγκάζοντας τον Κοζονάκη σε σπουδαία επέμβαση
51' Κόρνερ από τον Καστελλιανάκη κεφαλιά του Βιτσαρά άουτ η μπάλα
59' Κόψιμο από τον Μικέλ σουτάρει ο Μπαντούνας και ο Χατζηδημητριου σώζει την Μινωική πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα
61' Πέναλτι για την Μινωική και ο Ρουμελιώτης κάνει το 3-0!
64' Ο Στακακης με ωραία πάσα βρίσκει τον Ταμπακη όμως το πλασέ του καταλήγει στο δοκάρι και έξω

Οι συνθέσεις των ομάδων

Μινωική: Αμπατζής, Καραντινάκης, Βιτσαράς, Παπουτσιδάκης(80 Τρουλλινός) , Χατζηδημητρίου, Στακάκης, Καστελιαννάκης, Ταμπάκης(66 Ψαρράς), Ρουμελιώτης( 73 Πατσάκης, Αστύρακακης(73 Σαραφαλντιν) , Μαρκόπουλος(80 Γελαδάς)

Γόρτυς: Κοζονάκης, Φουστανάκης, Μηναδάκης(56 Γενιτσαρίδης) ,Ξαγοραράκης, Μάλο,Ζέκιο, Μπαντούνας, Κοκολάκης(56 Ντόκο), Φουντουλάκης, Δημήτρης ,Μαρκάκης (90 Ψιμόπουλος)