Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2020

Μεγάλο διπλό στο Πανεπιστήμιο από την Τριτωνία!

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020 16:57 Γράφτηκε από τον

Μια από τις πιο σημαντικές της νίκες για φέτος πέτυχε η Τριτωνία αφού επικράτησε με 0-2 της Μινωική στο γήπεδο του Πανεπιστημίου για την 18η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Η Μινωική δεν παρουσιάστηκε με το πρόσωπο που ήθελε, παρόλα αυτά πίεσε και σε μια φάση αδράνειας δέχθηκε το δεύτερο τέρμα. Ωστόσο μετά θα μπορούσε να βρει ένα γκολ να μπει εκ νέου στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Στ. Ανωγειανάκη πανηγύρισαν ένα πολύ χρήσιμο τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι στο 6ο λεπτό με τον Τάσο Απλαδά να εκτελεί ένα φάουλ αλλά τον Καπετανάκη σε ετοιμότητα να μπλοκάρει. Η Τριτωνία "ανέβασε" την απόδοση της, χάνοντας στο 16ο λεπτό τετ-α-τετ με τον Φραγκιαδάκη που σούταρε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ζώντου έφυγε άουτ. Με την συμπλήρωση 33΄ λεπτών οι άνθρωποι της Μινωικής "φωνάζουν" για πέναλτι πάνω στον Στακάκη που βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή. Ο νεαρός άσσος δέχθηκε κίτρινη για θέατρο από τον διαιτητή Βισκαδούρο.

Με την συμπλήρωση 37' λεπτών η ομάδα του Αστριτσίου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Μιχάλης Μιχελινάκης με προβολή από κοντά έγραψε το 0-1, σκορ ημιχρόνου.
Πρώτη φάση στην επανάληψη για τους φιλοξενούμενους, με τον Φτυλάκη να πλασάρει από κοντά και τον Ψαρά να διώχνει πάνω στην γραμμή.

71ο λεπτό και ένα καλό σουτ από τον δραστήριο Απλαδά με τον Καπετανάκη να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάκτυλα.
Η πίεση της Μινωικής συνεχίστηκε και στο 74' χάθηκε άλλη μια ευκαιρία με τον Νικολάε αυτή την φορά, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

Η "Μπάρτσα" μπορεί να πίεζε αν' αυτού όμως η Τριτωνία ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά. Σκόρερ στο 85ο λεπτό ο Μάρκου με όμορφη λόμπα που νίκησε τον Αμπατζή γράφοντας το 0-2 σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε!

ΜΙΝΩΙΚΗ: Αμπατζής, Ψαράς (87' Πατσάκης), Στακάκης, Χατζηδημητρίου (60' Ρουμελιώτης), Τσαμπουράκης, Χατζηνικολάου, Νικολάε, Καραντινάκης, Βαρδονικολάκης (λτ. 53' Κλίνης), Καστελλιανάκης, Αστυρακάκης (75' Νικηταράς), Απλαδάς

ΤΡΙΤΩΝΙΑ: Καπετανάκης, Φτυλάκης (57' Στρατιδάκης), Κουτεντάκης, Μυφτάρι, Μιχελινάκης, Σεληνιωτάκης, Ντραγκότι Ελ. (90' Ντραγκότι Ρ.), Ζώντος, Γκίνη (65' Μάρκου), Πηρουνάκης, Φραγκιαδάκης (90' Μπαλόκας)

Ανταπόκριση: Χάρης Σκανδάλης