Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου 2020

Με χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις, 1-0 ο ΑΟΤ τον Ρωμανό

Κυριακή, 19 Ιανουαρίου 2020 19:15 Γράφτηκε από τον

Ο ΑΟ Τυμπακίου επικράτησε με 1-0 του Ρωμανού με το χρυό γκολ της νίκης να έρχεται με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Για την 18η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ ο ΑΟ Τυμπακίου υποδέχτηκε τον Ρωμανό. Έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Ουσιαστικά ο νικητής θα κρινόταν στο ένα γκολ και έτσι τελικά συνέβη.

Στο πρώτο μέρος ο Ρωμανός είχε την κατοχή και την υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες. Τις καλύτερες φάσεις για την ομάδα της Ελιάς έχασαν οι Ταβλαδωράκης και Λεμονιάς

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με κύριους εκφραστές του Χαλκιαδάκης, Τριάντη και Παπαδάκη.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελειώσει ισόπαλο, αλλά ο ΑΟΤ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη του λέξη. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 92' το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαδάκης και χάρισε το υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Αξίζει να σημιεωθεί πως οι άνθρωποι του Ρωμανού δεν διαμαρτυρήθηκαν για τον καταλογισμό του πέναλτι, αλλά το θεωρούν αμφισβητούμενο,

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς ο ΑΟΤ έφτασε τους 18 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Ρωμανός έμεινε στους 33 χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής.

ΑΟΤ (Π. Μαρινάκης): Χαραλαμπάκης, Σκαντζάκης, Χαλκιαδάκης, Μπριλάκης, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Γ., Τριάντης, Κατσικαλάκης, Σκουτέλης, Κουτεντάκης

Ρωμανός (Α. Πλουσής): Χωματάς, Κορτσινίδης, Ανυφαντάκης, Παχάκης, Ταβλαδωράκης, Γκαναδάκης, Χαλκιαδάκης, Κουκάκης (80' Κάββαλος), Ζερβός (73' Παπουτσιδάκης), Λεμονιας, Μιχελακάκης