«Πέρασε» με γκολ στις καθυστερήσεις από την έδρα της Γόρτυνας ο Ανθεστίων!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 16:54 Γράφτηκε από τον

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο φινάλε για Ανθεστίωνα

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Μεγάλο "διπλό" πανηγύρισε στους Αγίους Δέκα κόντρα στην Γόρτυνα ο Ανθεστίωνας μετά από ένα παιχνίδι με αρκετές συγκινήσεις και εναλλαγές συναισθημάτων, επικρατώντας με σκορ 1-2.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Τρουλάκης στο 15' και Τζομπανάκης στο 92', ενώ το γκολ της προσωρινής ισοφάρισης των γηπεδούχων είχε πετύχει ο Μεταξάκης στο 40'.

Ο Ανθεστίων μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει "κεφάλι" στο σκορ με όμορφο πλασέ από το ύψος της περιοχής του Τρουλάκη στο 12'.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όμως το τελείωμα του επιθετικού του Ανθεστίωνα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 30΄ο ανώτερος Ανθεστίων "άγγιξε" για δεύτερη φορά το 0-2, όμως ούτε τότε κατάφερε να το πετύχει με τον Ανδρικάκη να λέει "όχι" διόχννωντας την μπάλα.

Μετά το μισάωρο ανέβασε απόδοση η γηπεδούχος ομάδα και αφού απείλησε πρώτα με τον Μπαντούνα στο 38' και είχε δοκάρι στο 40' με τον Μεταξάκη έφτασε τελικά στο 1-1 με τον Μεταξάκη εκ νέου.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1.

Στο πρώτο μισάωρο της επανάληψης δεν είχαμε κάποια ιδαίτερα καλή στιγμή για τους δύο αντιπάλους με το τελευταίο τέταρτο όμως να επιφυλάσσει μεγάλες εκπλήξεις.

Στο 78' η Γόρτυνα "άγγιξε" την ανατροπή, όμως για δεύτερη φορά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, αυτή τη φορά μετά από κεφαλιά του Μπαντούνα, ενώ στην επαναφορά ο Παπαδομανωλάκης δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1.

Στο 82' οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Μεταξάκη, όμως είδε με τα πόδια τον τερματοφύλακα του Ανθεστίωνα να του λέει "όχι".

Τελικά μετά τις χαμένες ευκαιρίες της Γόρτυνας, ο Ανθεστίων ήταν εκείνος που κατάφερε να πάρει το τρίποντο με σκορ 1-2 μετά από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια και τελείωμα του Τζομπανάκη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γόρτυς: Ανδρικάκης, Ξαγοραράκης, Μαλο, Σταυρακάκης, Φραγκιαδάκης (69' Παπαδομανωλάκης), Κεφάκης, Κωστάκης, Αντωνάκης, Μεταξάκης, Μπατούνας (79' Ψωμάς), Δημήτρης (69' Κυραλάκης)

Ανθεστίων: Mαραγκάκης, Κελαράκης, Τζομπανάκης, Δρακάκης, Γιαπεντζάκης, Κάτελας, Ανυφαντάκης (90' Μελαδάκης), Καπαρουνάκης (46' Μηλάκης), Τζανάκης (80' Φωτόπουλος), Τρουλάκης, Πεχυνάκης (46' Μεμοτσέλα)