Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019

Τρίτη σερί νίκη για Αλμυρό, 3-1 τον Ανθεστίωνα

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 17:30 Γράφτηκε από τον

Ο Αλμυρός πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 3-1 του Ανθεστίωνα, αποτέλεσμα που τον ανέβασε προσωρινά (;) στην 2η θέση της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Γαζίου υποδέχτηκε τον Ανθεστίωνα για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. Ο Αλμυρός ήταν ανώτερος κατά τη περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού και παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα για πάνω από 75 λεπτά έφτασε στη νίκη με 3-1.

Οι "πορτοκαλί " μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 5' άνοιξαν το σκορ με την προσπάθεια και το δεξί σουτ του Απλαδά. Λίγα λεπτά αργότερα στο 12' ο Ζαφείρης έπιασε αντικανονικά τη μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας κόκκινη κάρτα. Την θέση του στα γκολποστ πήρε ο Ρουδουσάκης με τον Σακλαμάκη να... θυσιάζεται.

Παρά τον παίκτη λιγότερο ο Αλμυρός παρέμεινε ανταγωνιστικός και έχασε κάποιες στιγμές για να διπλασιάσει το προβάδισμα του. Τελικά αυτό έγινε στο 54ο λεπτό με την ωραία ατομική ενέργεια και το σου του Κοιλιάρα που έγραψε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Κελαράκης στο 66' κατάφερε να μειώσει για τον Ανθεστίωνα και να ξαναβάλει τους θραψανιώτες στο κόλπο της νίκης. Όμως ο Τοπούζης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 73' έβαλε ταφόπλακα σε όποια ελπίδα ανατροπής, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον Αλμυρό.

Το τρίποντο ανεβάζει τον Αλμυρό στην 2η θέση της Α1 ΕΠΣΗ με 23 βαθμούς, ενώ ο Ανθεστίωνας παρέμεινε χαμηλά με 11 μετά από ισάριθμες αγωνιστικές.

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Ζαφείρης, Μαχαίρας, Γιαλούσης, Αγαπάκης, Μονιάκης (57' Ρουμπάκης), Περογαμβράκης (71' Λυκούδης), Ξενοκτιστάκης, Κοιλιάρας, Σακλαμάκης (17' Ροδουσάκης), Τοπούζης, Απλαδάς

Ανθεστίωνας (Μ. Σηφάκης): Ανδρικάκης, Κελαράκης, Τσομπανάκης, Πύλιος, Θεοδωράκης, Καπαρουνάκης, Ψαλιδάκης, Παπαδάκης, Λιοδάκης, Βασιλάκης, Κυριακάκης (75' Καλογερίδης)