Τρίτη, 19 Ιανουαρίου 2021

Επαγγελματική νίκη μετά από 8 μήνες στο Γεντί Κουλέ για τον ΟΦΗ (2-1)

Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2020 19:22 Γράφτηκε από τον

Την πρώτη του φετινή εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα έστω και πολύ δύσκολα κατάφερε να πετύχει την Κυριακή το απόγευμα στο Γεντί Κουλέ ο ΟΦΗ κερδίζοντας με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 10η αγωνιστική της Super League 1.

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν περισσότερο η δύναμη με ελάχιστες τελικές στις δύο εστίες. Ο ΟΦΗ κατάφερε στην πρώτη του φάση στο πρώτο μέρος να ανοίξει και το σκορ όταν ο Σαρδινέρο κατέβασε εκπληκτικά την μπάλα μέσα στην περιοχή από τη σέντρα του Ουές από τα δεξιά έκανε το σουτ στην κίνηση ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και ο Στάρτζεον πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ σε κενό τέρμα έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την πλευρά του δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Σωτηρίου παρά την πίεση του με τον Νέιρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 28΄να διπλασιάσει τα τέρματα του ΟΦΗ.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε γκολ με τον Ελευθεριάδη αλλά ο παίκτη των φιλοξενούμενων ήταν φανερά σε θέση οφσαϊντ και σωστά ακυρώθηκε το γκολ. Το ίδιο δεν συναίβει όμως και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο Ελευθεριάδης και πάλι με εξαιρετικό σουτ από τα πλάγια μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 και παρά το ότι αρχικά δόθηκε οφσάϊντ από τον Τζήλο το VAR σωστά διόρθωσε την απόφαση του διαιτητή και μέτρησε κανονικά το γκολ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μπαίνει πιο δυνατά από τον ΟΦΗ στο ματς και να χάνει μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Σάλιακα στο 49΄. Ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να απειλήσει όμως στην μοναδική φάση που κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της ομάδας του Αργ. Γιαννίκη στο 65΄κέρδισε πέναλτι με τον Νέιρα να ανατρέπεται από τον Κάργα και τον Τζήλο να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα.

Εκεί ο Νέιρα ήταν εύστοχος στο 67΄κάνοντας το 2-1 και αφιερώνοντας το γκολ στον μεγάλο Ντιέγκο Μαραντόνα που πριν λίγες ημέρες έφυγε από τη ζωή.

Μετά το γκολ ο ΟΦΗ προσπάθησε να διατηρήσει το υπέρ του 2-1 μέχρι το τέλος δίνοντας χώρο στον ΠΑΣ Γιάννινα που δεν κατάφερε όμως παρά την πίεση του να τον εκμεταλλευτεί με την κρητική ομάδα να παίρνει μια πολύτιμη νίκη με 2-1 στο γήπεδο της μετά από 8 ολόκληρους μήνες και την δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 12 πόντους.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76' Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν (36' λ.τρ. Σακόρ), Στάρτζεον (84' Βούρος), Γρίβας (75' Γιάννου) και Σαρντινέρο.

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Κάργας, Σάλιακας (59' λ.τρ. Οικονομόπουλος), Πίρσμαν, Παντελάκης, Σιόντης (77' Δούμτσης), Κάστρο, Ντομίνγκεζ, Ελευθεριάδης, Παμλίδης & Λεό (64' λ.τρ. Καρτάλης).