Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2021

Με σούπερ Νέιρα, πέρασε με τεσσάρα από τον Βόλο ο ΟΦΗ!

Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου 2020 21:29 Γράφτηκε από τον

Με τον Χουάν Άνχελ Νέιρα σε τρελά κεφιά (3 ασίστ και γκολ) ο ΟΦΗ πέρασε εμφατικά από την έδρα του Βόλου, που έπαιζε από το ημίωρο με 10 παίκτες, με 1-4.

Σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Σίμου, οι Ντε Γκούζμαν, Σαρντινέρο, Νέιρα και Στάρτζεον.

Από το 30' με δέκα παίκτες ο Βόλος λόγω αποβολής του Σάντσες με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πολύ ανοικτό το παιχνίδι, με εκατέρωθεν φάσεις και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν κυριαρχικό ποδόσφαιρο από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μετά από σέντρα του Γκουαροτσένα και σουτ στη κίνηση του Μαρτίνες λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2'. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ ισορρόπησε, βρήκε τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο και με δράστες τους Γρίβα, Νέιρα και Στάρτζεον στο 5-15 λεπτών παιχνιδιού. Ο Βόλος απείλησε εκ νέου στο 17' όταν ο Μαρτίνες βρήκε με σέντρ τον Δουβίκα, εκείνος επιχείρησε να βάλει εκπληκτικό γκολ με ψαλιδάκι, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το επόμενο διάστημα του πρώτου μέρους ανήκε στον ΟΦΗ. Στο 20' ο Ντε Γκούζμαν μετά από πάσα του Νέιρα που πέρασε από όλους με την κόντρα να φέρνει την μπάλα στο δεξί πόδι του Ντε Γκούζμαν ωστόσο το σουτ κατέληξε άουτ. Στο 25' ο Στάρτζεον γύρισε επικίνδυνα στην περιοχή του Βόλου, με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να απομακρύνουν. Πέντε λεπτά αργότερα συνέβη η φάση που στιγμάτισε ως επί το πλείστον το παιχνίδι καθώς ο Ντε Γκούζμαν με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Σαρντινέρο σε θέση τετ α τετ, με τον Σάντσες να τον ανατρέπει και τον Καραντώνη να τον αποβάλλει με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το πλεονέκτημα του επιπλέον παίκτη εκμεταλλεύτηκε δέκα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ, όταν ο Νέιρα με σέντρα που κόντραρε και στο σώμα του Περέα, βρήκε τον Ντε Γκούζμαν και εκείνος από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη. Στο 42' ο Νέιρα λίγο έλειψε από δημιουργός να γίνει σκόρερ, όταν το σουτ του μετά από γύρισμα του Κοροβέση πέρασε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Περνώντας στο δεύτερο μέρος ο Βόλος έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο ματς προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάρισε ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν αυτος που κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, το οποίο όμως δεν μέτρησε. Συγκεκριμένα ο Ντε Γκούζμαν έβγαλε την σέντρα ο Διαμαντής πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Σαρντινέρο την δεύτερη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσάιντ. Νέο γκολ για τον ΟΦΗ στο 78' το οποίο όμως μέτρησε. Με εξαιρετική κάθετη μπαλιά ο Νέιρα βρήκε τον Σαρντινέρο σε θέση τετ α τετ εκείνος πλάσαρε για το 0-2, το οποίο αρχικά ακυρώθηκε, όμως με την συνδρομή του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 84' νέο ενδιαφέρον στο ματς, με τον ΟΦΗ να μειώνει σε 2-1 με τον Δημόπουλο. Ο Νίνης έβγαλε την σέντρα ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου πήρε την κεφαλιά, δίνοντας ελπίδες στην όμαδα του οι οποίες εν τέλει αποδείχθηκαν φρούδες.

Κι αυτό γιατί ο ΟΦΗ, κατάφερε να σκοράρει δύο ακόμη γκολ έως το τέλος της αναμέτρησης. Αρχικά ο Σαρντινέρο κέρδισε πέναλτι στο 87' το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νέιρα για το 3-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ βγήκε στην επίθεση 5 με 1 ο Νέιρα έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Στάρτζεον και ο Πορτογάλος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης – Φερράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Γκουαροτσένα- Κιάκος (79′ Νίνης), Μπαριέντος – Μαρτίνες (33′ Δημόπουλος), Ουάρντα, Περέα (79′ Μπαρτόλο) – Δουβίκας (89′ Γέντρισεκ).

ΟΦΗ: Σωτηρίου – Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (46′ Λυμπεράκης) – Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (93′ Γιάννου) – Στάρτζεον, Νέιρα (93′ Μπαλογιάννης), Γρίβας (89′ Σακόρ) – Σαρδινέρο.

Δείτε από το LIVEBLOG του Prismasport.gr πως διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.