Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2020

Γ. Σίμος: Πρέπει να συγκεντρωθούμε περισσότερο

Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2020 20:32 Γράφτηκε από τον

Την πολύ καλή απόδοση της ομάδας του για 70 λεπτά κράτησε από το ισόπαλο 2-2 με τον Ατρόμητο ο Γιώργος Σίμος μιλώντας μετά το τέλος του ματς στην κάμερα του ΟΦΗ TV, ενώ αναφερόμενος στην ισοφάριση του Ατρομήτου στο 93΄τόνισε πως το παιχνίδι λήγει όταν σφυρίξει ο διαιτητής την λήξη.

Στην αρχική του τοποθέτηση για το παιχνίδι ο Γ. Σίμος τόνισε:

"Είχαμε μια απόδοση σαν αυτή που περιμέναμε και συνολικά καλύτερη απόδοση από τα προηγούμενα ματς. Στο πρώτο ημιχρονο κάναμε μια καταπληκτική προσπάθεια , αλλά δυστυχώς με την φάση του τελευταίου λεπτού μπήκαμε πίσω στο σκορ, αλλά βγαίνοντας ξανά η απόδοση μας ήταν και πάλι σε υψηλά επίπεδα για αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι το 70΄. Στο τέλος είναι αλήθεια ο αντίπαλος πίεσε και ήρθε δυστυχώς το 2-2. Αυτό που κρατάω όμως από το σημερινό ματς και το είπα και στους παίκτες μου είναι ότι πολύ γρήγορα αρχίζουμε να βρίσκουμε απόδοση στα στάνταρ που θέλουμε και δείχνουμε τις ικανότητες μας σαν ομάδα για το μέλλον που έχουμε."

Για το πως εξηγεί ότι ο ΟΦΗ έχει δεχθεί τρία γκολ σε δύο ματς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου:

"Σίγουρα κάτι δεν κάνουμε καλά και πρέπει να συγκεντρωθούμε περισσότερο. Το παιχνίδι τελειώνει όταν σφυρίζει ο διαιτητής και θέλει ένα μεγαλύτερο βαθμό συγκέντρωσης. Αυτά όμως νομίζω ότι είναι πράγματα που εύκολα μπορούν να βελτιωθούν και αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι την μεγάλη εικόνα. Στο ποδόσφαιρο για κάποιο λόγο συμβαίνουν όλα. Θέλουμε ένα μεγαλύτερο βαθμό συγκέντρωσης σε αυτές τις στιγμές

Γιατί δεν έγιναν νωρίτερα κάποιες αλλαγές:

"Πήρα την απόφαση να μπει ένας χαφ και μετά ο Στάρτζεον. Βλέπαμε ότι μέχρι το 70΄δεν έπρεπε να αλλάξουμε κάτι. Μετά το 75΄είδαμε ότι έπρεπε να γίνουν αλλαγές."

Για το αν υπάρχει θέμα με τον Σακόρ και με την μη χρησιμοποίηση του στο σημερινό ματς:

"O Σακόρ έπαιξε στα δύο πρώτα παιχνίδια και οι παίκτες θέλω να δίνουν το 101%. Ήταν αγωνιστικοί οι λόγοι που έμεινε εκτός αποστολής ο Σακόρ".